نحوه استفاده از Device Manager برای رفع اشکال در ویندوز 10


ارزش این را دارد که Windows Manager Manager را به عنوان یک مدیر دفتر واقعی فکر کنید. همانطور که مدیر – در بیشتر موارد – به طور مستقیم در تولید هیچ محصول ماده ای نقش ندارد ، اما در عوض مسئولیت مدیریت کارمندان را بر عهده دارد ، مدیر سخت افزار نیز نقشی مشابه دارد.

در این راهنمای سریع ، همه مواردی را که برای شروع کار با Device Manager لازم دارید یاد خواهید گرفت. ابتدا با معرفی مختصر شروع می کنیم.

Windows Device Manager چیست؟

Device Manager یک برنامه عیب یابی رایگان است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. اولین بار با ویندوز 95 ارائه شد ، نمای کاملی از تمام سخت افزارهای نصب شده در رایانه ویندوز را فراهم می کند. علاوه بر عملکرد نمایشگر ، Device Manager به شما امکان مدیریت و کنترل عملکرد دستگاه های مختلف متصل به رایانه را نیز می دهد.

سخت افزاری که به شما امکان مدیریت می دهد شامل مواردی از کارت گرافیک و صدا و دوربین گرفته تا هارد دیسک ، درایو USB و موارد دیگر است.

در اینجا لیستی از مفیدترین کارهایی که می توانید با استفاده از Device Manager انجام دهید وجود دارد:

 • به روزرسانی درایور
 • درایورهای خود را دوباره نصب کنید
 • به طور موقت آن را غیرفعال کنید
 • به دنبال تغییرات سخت افزاری باشید
 • مشاهده ویژگی های درایور و موارد دیگر.

مدیریت دستگاه را مکانی بدانید که نمای کاملی از همه دستگاههای متصل به رایانه به شما می دهد. بیشتر اوقات ، هنگامی که در رایانه خود با مشکلات سخت افزاری روبرو می شوید ، به آن دسترسی خواهید داشت.

مرتبط: بهترین ابزار رایگان عیب یابی در ویندوز 10

چگونه Windows Device Manager را باز کنیم

به دو روش مختلف می توانید مدیر دستگاه را در ویندوز باز کنید. می توانید هر رویکردی را که با آن احساس راحتی می کنید در پیش بگیرید.

با استفاده از میانبرهای صفحه کلید ، مدیر دستگاه را باز کنید

برای باز کردن مدیر دستگاه با استفاده از میانبر صفحه کلید ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کلیک کنید کلید ویندوز + X برای باز کردن یک لیست کاربر قدرتمند .
 2. از آنجا به دنبال گزینه ای بگردید مدیریت دستگاه و روی آن کلیک کنید.

روش دیگر برای باز کردن مدیریت دستگاه ، جستجوی ساده در نوار جستجو در فهرست شروع Windows است. برای این کار بنویسید devmgmt.msc در نوار جستجو در فهرست شروع ، روی بهترین نتیجه کلیک کنید مدیریت دستگاه .

از اینجا ، می توانید برای دیدن هرگونه مشکلی که با آن روبرو هستید ، مدیر دستگاه را مرور کنید یا وضعیت درایورهای خود را بررسی کنید و ببینید آیا همه چیز روان کار می کند یا خیر.

نحوه استفاده از Windows Device Manager

همانطور که در بالا بحث شد ، Windows Device Manager تمام دستگاه ها و دستگاه های نصب شده یا متصل را در رایانه شما لیست می کند. با مرور لیست نشان داده شده ، یافتن خواسته های شما آسان می شود.

با استفاده از آن می توانید تمام مشکلات درایور مربوط به رایانه ویندوز خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال ، اگر مشکل سخت افزاری سیستم وجود داشته باشد ، مانند درایور مفقود شده ، درایور غیرفعال شده به طور تصادفی ، کمبود منابع CPU و موارد مشابه ، می توانید سعی کنید آن را توسط خود مدیر دستگاه حل کنید.

همانطور که از تصویر زیر مشاهده می کنید ، تمام رانندگان کاملاً بر اساس نوع خود دسته بندی می شوند. این برنامه باعث سهولت در پیمایش برنامه می شود و به شما کمک می کند تا به طور موثر با مشکلات راننده کنار بیایید. به عنوان مثال ، اگر با مشکلی در یکی از درایورهای صوتی روبرو شدید ، می توانید به راحتی پارتیشن را گسترش دهید ورودی و خروجی صدا و درایور خاصی را که مشکل شما را ایجاد کرده بررسی کنید.

توجه داشته باشید که همچنین می توانید نمایشگر یا ترتیب دستگاه ها را در برگه تغییر دهید نشان دادن . کلیک نشان دادن در عوض ، ترتیب درایورهای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

واقعیت جالب دیگر این است که برخی از درایورها به طور پیش فرض مخفی هستند. برای بررسی آنها ، کلیک کنید نشان دادن و گزینه ای را انتخاب کنید نمایش دستگاه های پنهان .

مرتبط: چگونه خطای “دستگاه USB ناشناخته” را در ویندوز 10 برطرف کنم؟

نحوه به روزرسانی درایور با استفاده از مدیر دستگاه

مدیر دستگاه همچنین درصورت نیاز به به روزرسانی درایور قدیمی ، به خصوص هنگامی که Windows Update از کار می افتد ، نیز مفید است.

ابتدا Windows Device Manager را باز کنید ، سپس این مراحل را دنبال کنید:

 1. روی دسته دستگاههایی که می خواهید به روز کنید کلیک کنید. (فرض کنید می خواهید یک درایور را به روز کنید دستگاه سیستم سپس کلیک کنید دستگاه سیستم و یک درایور خاص را انتخاب کنید.)
 2. کلیک راست راننده و انتخاب کنید درایور را به روز کنید .
 3. حالا انتخاب کنید به طور خودکار درایورها را جستجو می کند و اجازه دهید روند به پایان برسد.

سپس مدیر دستگاه جدیدترین به روزرسانی درایور را در رایانه شما جستجو و نصب می کند. اما اگر متوجه شود که شما آخرین نسخه درایور را دارید ، در عوض این پیام را به شما می دهد. در مورد ما ، دستگاه قبلاً با آخرین نسخه کار می کرد ، همانطور که در زیر می بینید.

اما اگر مطمئن هستید که درایور از تاریخ گذشته است ، می توانید آن را مستقیماً از وب سایت سازنده بارگیری کرده و با استفاده از Device Manager نصب کنید.

اگر می خواهید این مسیر را طی کنید ، به بخش دوم این راهنما بروید ، که نحوه برخورد با یک راننده خراب را توضیح می دهد.

وضعیت دستگاههای نصب شده را بررسی کنید

ایده خوبی نیست که اگر رایانه شما احمقانه است یا از کاراکتر خارج است ، مدیر دستگاه را بررسی کنید.

پس از باز کردن مدیریت دستگاه ، نوع دستگاهی را که می خواهید بررسی کنید گسترش دهید. از آنجا، کلیک راست روی یک درایور خاص و برگه را باز کنید خواص .

سپس از بخش سال در کادر گفتگو ، به کادر نگاه کنید قاب دستگاه تا موضع خود را تأیید کند. اگر وضعیت دستگاه “به درستی کار کند” ، به این معنی است که دستگاه به دلیل خرابی درایور مشکلی را تجربه نمی کند و شما می توانید به دلایل دیگر بگردید.

با این حال ، اگر مشکلی در م componentلفه وجود داشته باشد ، کد توصیف یا خطای مربوط به مشکل را مشاهده خواهید کرد. با این حال ، توضیحات یا کد خطا به تنهایی به شما اطلاعاتی در مورد چگونگی اصلاح خود درایور نمی دهد. برای این کار به قسمت بعدی بروید.

برخورد با یک راننده خراب با استفاده از مدیر دستگاه

همانطور که هیچ راهی واحد برای مقابله با پیچیدگی های زندگی وجود ندارد ، ویندوز 10 نیز چندین روش برای تعمیر درایورهای سخت افزار آسیب دیده دارد. یکی از این روش ها از طریق Device Manager است.

اگر درایور دستگاه خراب است ، می توانید با استفاده از Windows Device Manager دستگاه معیوب را حذف نصب کرده و سپس نسخه پاک را دوباره نصب کنید.

 1. باز کن مدیریت دستگاه ، و کلیک راست کنید روی درایور آسیب دیده انتخاب کنید دستگاه را حذف نصب کنید .
 2. اکنون رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید.

پس از راه اندازی مجدد سیستم ، ویندوز به طور خودکار پیکربندی سیستم شما را شناسایی کرده ، درایورهای حذف شده را پیدا کرده و دوباره نصب می کند. با این وجود ، اگر نصب مجدد انجام نشد ، باید این کار را به صورت دستی از طریق Device Manager انجام دهید.

درایور را از طریق اینترنت از سازنده دستگاه به صورت دستی بارگیری کنید. اگر فایل ZIP را دریافت کردید ، آن را استخراج کنید ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. باز کن مدیریت دستگاه ، و کلیک راست کنید روی درایور مشخص شده
 2. اکنون بر روی کلیک کنید به روزرسانی درایور> رایانه من را برای درایورها مرور کنید.

فایل درایوری را که از وب سایت سازنده بارگیری کرده اید انتخاب کرده و کلیک کنید بعد . جدیدترین درایور به زودی روی رایانه شما نصب می شود. یک بار رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

Windows Device Manager مدیریت دستگاه های ویندوز شما را در پارک آسان می کند. طی سالیان گذشته ، مایکروسافت تعدادی از این ابزارها را برای بهبود عملکرد ویندوز 10 فراهم کرده است که امیدواریم در آینده نیز ادامه یابد.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *