محدوده رنگ چقدر است؟


آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا یک تصویر مشابه در نمایشگرهای مختلف متفاوت است؟ اگر داشته باشید ، تفاوت های رنگی را برای نمایشگرهای مختلف تجربه کرده اید.

اگر این کار را نکردید ، همان ویدیوی YouTube را در تلفن و رایانه باز کنید. به این ترتیب پروفایل های رنگی مختلف را برای نمایشگرهای مختلف مشاهده خواهید کرد.

پس چرا صفحه های مختلف رنگ های کمی متفاوتی تولید می کنند؟ پاسخ طرح رنگ است. بیایید نگاهی دقیق تر به رنگ صفحه نمایش بیندازیم و ببینیم که چرا باید قبل از خرید مانیتور از آن مراقبت کنیم.

محدوده رنگ چقدر است؟

چشم انسان می تواند میلیاردها رنگ ببیند. از دیوانه ترین قرمزها تا بلوز خاموش ، رنگ های بیشتری از آنچه مانیتورهای ما می توانند نشان دهند وجود دارد. گستره رنگ صفحه در اینجا ظاهر می شود.

طیف رنگی مانیتور ، طیف رنگی است که یک صفحه نمایش خاص می تواند نمایش دهد. هر صفحه دارای مجموعه ای از رنگ است که می تواند نمایش داده شود. به عنوان مثال ، بیشتر صفحه های گوشی می توانند حدود 16.7 میلیون رنگ تولید کنند. این بسیار کمتر از تعداد رنگهایی است که چشمهای ما می توانند ببینند.

به عبارت دیگر ، دامنه رنگ صفحه نمایش گوشی های هوشمند محدود است زیرا صفحه نمی تواند هر رنگی را تولید کند. در مورد مانیتورهای رایانه ای و تلویزیون ها نیز همین مورد وجود دارد.

مرتبط: چه تفاوتی بین 4K و Ultra HD (UHD) وجود دارد

چرا نمایشگرهای مختلف به طور متفاوتی رنگ تولید می کنند؟

اما در اینجا همه چیز کمی کثیف می شود.

دامنه رنگ همه صفحه ها یکسان نیست. به عنوان مثال ، چون بیشتر نمایشگرها می توانند 16.7 میلیون رنگ تولید کنند ، بنابراین همه نمایشگرها نمی توانند 16.7 میلیون رنگ یکسان تولید کنند. بنابراین ، مانیتورهای مختلف رنگها را به روشهای مختلف تولید مثل می کنند. به همین دلیل است که دو صفحه نمایش مختلف ، رنگهای مختلفی را برای محتوای یکسانی نشان می دهند.

ناتوانی نمایشگرها در تولید مثل رنگهای یکسان در همه جا مشکل بزرگی برای سازندگان محتوا مانند عکاسان و فیلمبرداران است. چگونه اطمینان حاصل کنیم که رنگ هایی که با دوربین عکاسی می کنید در همه نمایشگرها یکسان به نظر می رسند؟

پاسخ طیف رنگی استاندارد است.

ارائه شیب

شیب ها با یک مثلث روی یک نمودار رنگی سه بعدی نشان داده می شوند. لبه های مثلث مختصات رنگ قرمز ، سبز و آبی است. منطقه احاطه شده توسط یک مثلث ، طیف رنگی است که یک دستگاه خاص می تواند نمایش دهد.

به عنوان مثال ، رنگ های sRGB رنگ هایی هستند که مانیتور با پوشش 100 درصدی sRGB می تواند آنها را تولید کند.

بخاطر داشته باشید که هیچ محدوده رنگی نمی تواند تمام رنگهایی را که چشم ما می بیند تولید کند.

استاندارد RGB (sRGB)

کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) برای حل مشکل نمایشگرهای مختلف که همان رنگ را در درجات مختلف تولید می کنند ، مجموعه ای استاندارد از رنگها را به نام “استاندارد RGB” یا به اختصار sRGB معرفی کرده است. با تعریف طیف رنگی برای پخش صفحه ، عکس ها و فیلم ها بدون توجه به صفحه نمایش می توانند تقریباً یکسان به نظر برسند.

با این حال ، همه نمایشگرها نمی توانند طیف رنگی sRGB را به طور کامل تولید کنند. هنوز خواهید دید که برخی از رنگ ها در انواع مختلف صفحه نمایش کمی متفاوت به نظر می رسند. اما از آنجا که این صنعت از استاندارد پیروی می کند ، در بیشتر اوقات تنها اختلافات کمی وجود دارد.

بنابراین هنگام خرید مانیتور رایانه ، به میزان پوشش رنگ sRGB در صفحه دقت کنید. به عنوان مثال ، صفحه ای که فقط 70 درصد از محدوده sRGB را پوشش می دهد ، در مقایسه با صفحه ای که 100 درصد از محدوده sRGB را پوشش می دهد ، محدوده رنگی ایجاد می کند.

اگرچه این امر در گذشته به دلیل محدودیت های فنی امکان پذیر نبود ، اما مانیتورهای مدرن می توانند 100 درصد از پوشش sRGB فراتر روند. به عبارت دیگر ، نمایشگرهای مدرنی وجود دارند که می توانند رنگ های بیشتری نسبت به یک صفحه نمایش معمولی تولید کنند. اینجاست که مفهوم “گستره رنگ گسترده” مطرح می شود.

Adobe RGB

اگرچه sRGB طیف رنگی استاندارد است ، اما دامنه تولید مثل رنگ کمتر از حد مطلوب است. رنگها در طیف رنگی sRGB خاموش و غیر واقعی هستند. این یک مشکل بزرگ برای صنعت چاپ است ، زیرا رنگ های موجود در محدوده sRGB روی چاپها کمرنگ و بی روح به نظر می رسند.

برای غلبه بر این محدودیت ها ، Adobe در سال 1998 بسته رنگی جدیدی را با نام “Adobe RGB” معرفی کرد. Adobe طیف رنگی خود را برای رقابت با sRGB برای تبدیل شدن به استاندارد توسعه داد. اما به دلیل محدودیت های فنی فناوری نمایش در آن زمان ، از Adobe RGB به ندرت استفاده می شد. بنابراین ، تا همین اواخر ، به عنوان یک طرح رنگی مورد توجه قرار نگرفت.

امروزه ، Adobe RGB گستره استاندارد رنگ در صنعت چاپ است.

Adobe RGB طیف گسترده ای از رنگ ها است. رنگ های روشن تر از sRGB را پوشش می دهد. در حالی که sRGB و Adobe RGB دارای تعداد رنگ یکسانی هستند ، Adobe RGB می تواند حدود 50 درصد از طیف مرئی را پوشش دهد. به عبارت دیگر ، Adobe RGB دارای طیف متنوعی از رنگ ها است ، با اختلاف رنگ زیاد.

امروزه نمایشگرهای سطح بالا طیف رنگی sRGB و Adobe RGB را هدف قرار می دهند. این پیشنهادات درصد پوشش دهی آنها برای هر دو دامنه را لیست می کند. به عنوان مثال ، اگر مانیتور پوشش رنگی خود را 100 درصد sRGB و 90 درصد Adobe RGB ذکر کند ، در این صورت مانیتور می تواند هر رنگی را در محدوده sRGB تولید کند و حتی می تواند حدود 90 درصد رنگ در طیف Adobe RGB را تولید کند.

علاوه بر این ، نمایشگرهای حرفه ای به دلیل ماهیت کاری که مردم برای آنها استفاده می کنند ، به طیف گسترده ای از رنگ ها نیاز دارند. بنابراین ، اگر به دنبال یک مانیتور حرفه ای هستید ، حتماً پوشش مانیتور Adobe RGB را داشته باشید ، زیرا مانیتورهای حرفه ای همیشه دارای پوشش 100٪ sRGB هستند.

DCI-P3

انجمن مهندسان فیلم و تلویزیون DCI-P3 را برای استاندارد سازی تولید مثل رنگ برای سینما معرفی کرد. سازندگان فیلم و هنرمندان ویدئویی دیجیتال با دوربین هایی با قابلیت DCI-P3 عکاسی می کنند تا مطمئن شوند عکس های فیلم شما به درستی روی صفحه بزرگ به نظر می رسند.

در حقیقت ، تمام پروژکتورهای مدرن فیلم 100٪ توانایی تولید بازه رنگی DCI-P3 را دارند.

DCI-P3 نمونه دیگری از گستره رنگی گسترده است ، زیرا 25 درصد از sRGB گسترده تر است. بنابراین دقیقاً مانند Adobe RGB ، حرفه ای ها DCI-P3 را به دلیل رنگ های واقع گرایانه و زنده تر ترجیح می دهند.

مانیتورهای حرفه ای گرا همچنین مشخصات پوشش DCI-P3 و همچنین نسبت های sRGB و Adobe RGB را لیست می کنند. نیازی به گفتن نیست که شما باید قبل از خرید صفحه نمایش به این اعداد توجه کنید. در صورت تردید ، راهنمای خرید صفحه نمایش ما را بررسی کنید تا مطمئن شوید به دنبال موارد مناسب هستید.

در نمایشگرها از انواع شیب های مختلف رنگ استفاده می شود

اما خبر خوب این است که لازم نیست نگران درک پیچیدگی های هر یک باشید.

ما سه محبوب ترین شیب رنگی را برای نمایشگرهای رایانه دیجیتال بررسی کردیم. دامنه های دیگری مانند NTSC دارای موارد استفاده هستند. اما وقتی صحبت از نمایشگرهای رایانه ای می شود ، فقط باید به sRGB ، Adobe RGB و DCI-P3 توجه کنید.

فقط بخاطر داشته باشید ، هنگام خرید مانیتور ، مانیتور تهیه کنید که تقریباً 100 درصد sRGB را پوشش دهد. اگر می توانید چیزی تهیه کنید که بتواند مقدار زیادی از Adobe RGB یا DCI-P3 و همچنین 100 درصد sRGB را پوشش دهد ، ادامه دهید.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *