نحوه حذف گزینه های قدیمی منوی بوت در ویندوز 10


آیا تاکنون با نصب ویندوز خود سیستم عامل دوگانه دیگری اجرا کرده اید؟ راه اندازی دوگانه راهی عالی برای آزمایش یک سیستم عامل جدید بدون تأثیر بر نسخه قابل اعتماد ویندوز است. با استفاده از مدیر راه اندازی داخلی می توانید بین نسخه های سیستم عامل یکی را انتخاب کنید.

اما اگر تصمیم بگیرید که دیگر سیستم عامل دوم نمی خواهید چه می کنید؟ آیا راهی آسان برای حذف ورودی سیستم عامل اضافی از مدیر بوت برای جلوگیری از سردرگمی راه اندازی وجود دارد؟

بیایید چهار روش را برای حذف گزینه های قدیمی از منوی بوت بررسی کنیم.

Windows Boot Manager چیست؟

Windows Boot Manager یک نرم افزار کوچک است که در طول فرایند راه اندازی اجرا می شود.

نماد مدیر بوت شما از ابتدای پارتیشن سیستم بارگیری می شود فعال ، با توجه به برچسب سیستم حفظ شده بعضی اوقات ، تا تصادفی آن را با سلفی گربه ننویسید. مدیر Boot به شما کمک می کند تا نصب ویندوز را شروع کنید. Windows Boot Manager خود متداول است و درمورد فرآیند راه اندازی از سیستم عامل هیچ اطلاعی ندارد.

هنگامی که فقط یک نسخه از ویندوز وجود دارد ، سیستم بدون نمایش صفحه انتخاب مدیر راه اندازی ، در آن بوت می شود. با این حال ، پس از نصب سیستم عامل دیگری ، این روند تغییر می کند ، به شما امکان می دهد از سیستم عامل مورد نظر خود استفاده کنید.

داده پیکربندی بوت

آخرین نسخه های ویندوز را ذخیره می کند داده پیکربندی بوت (BCD) در یک پایگاه داده که مانند یک رکورد است. قبلاً ، گزینه های بارگیری صفحه را با کنترل می کردید boot.ini Applet (و بوت لودر Windows NT ، ntldr ) با این حال ، یک فایل متنی ناامن در برابر حمله آسیب پذیر است. بنابراین ، این به یک راه حل امن اما جهانی تغییر یافته است.

علاوه بر این ، BCD سیستم های مبتنی بر BIOS و EFI را برای ویرایش داده های پیکربندی با یک ابزار ویرایش گزینه بوت ، با گزینه های مشابه فراهم می کند. ویرایش BCDE (در یک لحظه بیشتر در این باره)

در اینجا چهار روش برای حذف گزینه های قدیمی مدیر بوت از روند بوت در ویندوز 10 آورده شده است.

1. پنهان کردن گزینه ها

خوب ، بنابراین اولین گزینه رکورد را به طور کامل حذف نمی کند ، اما شما می توانید با استفاده از منوی پیشرفته راه اندازی ویندوز ، گزینه های جایگزین بوت را پنهان کنید.

  1. کلیک کنید کلید ویندوز + I برای باز کردن پانل تنظیمات.
  2. قابل اعتماد و متخصص به روز رسانی و امنیت> بازیابی ، وتحت راه اندازی پیشرفته ، پیدا کردن اکنون دوباره راه اندازی کنید . (روش دیگر ، روی ضربه بزنید) تغییر مکان در حالی که ثابت است راه اندازی مجدد در فهرست شروع.) لطفاً توجه داشته باشید که این امر بلافاصله سیستم شما را مجدداً راه اندازی می کند ، بنابراین قبل از فشار دادن دکمه ، حتماً همه اسناد مهم را ذخیره کنید.
  3. پیدا کردن از سیستم عامل دیگری استفاده کنید> تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید . در اینجا می توانید صفحه تایمر Windows Boot Manager را تنظیم کنید و سیستم عامل پیش فرض را انتخاب کنید . با انتخاب سیستم عامل پیش فرض ، سایر نصب ها حذف نمی شوند ، اما از بروز Boot Manager در هر بار شروع به کار سیستم جلوگیری می کند.

روش جایگزین: از MSConfig استفاده کنید

با استفاده از پنجره Windows System Configuration می توانید به نتایج مشابهی دست پیدا کنید.

  1. نوع msconfig در نوار جستجو در منوی شروع ، بهترین مطابقت را انتخاب کنید.
  2. برگه را باز کنید چکمه .
  3. می توانید سیستم عامل پیش فرض ، مهلت زمانی صفحه و سایر گزینه های بوت را تنظیم کنید.

همچنین می توانید سوابق قدیمی را از روند راه اندازی “حذف” کنید ، اما این از نظر فیزیکی آنها را از سیستم شما حذف نمی کند (با این تفاوت که از ظاهر شدن صفحه انتخاب OS Boot Manager جلوگیری می کند).

2. برای حذف گزینه های Boot Manager از BCDEdit استفاده کنید

BCDEdit ابزار ویرایش مدیریت بوت یکپارچه است. هشدار: حذف ورودی اشتباه مدیر راه اندازی نتیجه می دهد بسیار ناامید کننده است . قبل از فشار دادن ، هر تنظیم را با دقت بررسی کنید وارد .

  1. نوع cmd در نوار جستجو در فهرست شروع ، راست کلیک کنید خط فرمان و راه اندازی کنید به عنوان مدیر اجرا کنید .
  2. بعد از باز شدن پنجره خط فرمان بالا ، وارد شوید bcdedit / export c: bcdbackup و برای تهیه نسخه پشتیبان از تنظیمات BCD ، Enter را فشار دهید.
  3. سپس بنویس bcdedit / v برای لیست بوت لودرهای موجود در سیستم خود. آنچه که هنگام اجرای این دستور بر روی دسک تاپ خود اتفاق می افتد:

بخشی را توصیف می کند Windows Boot Manager سایت مدیر بوت به علاوه سایر شناسه ها. بخشی را توصیف می کند Windows Boot Loader ابزار راه اندازی بوت برای سیستم عامل ویندوز 10 برای این سیستم ، شناسه منحصر به فرد و مکان پیدا کردن winload.exe برای ادامه روند بوت در صورت فعال بودن بازیابی در پارتیشن و ریشه فهرست سیستم.

اگر بیش از یک نصب ویندوز دارید ، می توانید اطلاعات مربوط به بوت لودر را در اینجا پیدا کنید. نوع سیستم عامل ظاهر می شود تا شرح . علاوه بر این ، Legacy OS Loader در یک اسلاید جداگانه ظاهر می شود.

شناسه (رشته الفبایی طولانی) بوت لودری را که می خواهید حذف کنید کپی کنید. حالا دستور را وارد کنید bcdedit / حذف {id} ، واستبدل شناسه نویسه های حروف عددی خود را زنجیر کنید.

بررسی کنید که ورودی درستی دارید یا خیر ، سپس Enter را فشار دهید تا ورودی افزونه bootloader پاک شود. ویرایشگر داخلی BCD یکی از سریع ترین راه ها برای حذف گزینه راه انداز از BIOS است ، اما برای همه مناسب نیست.

مرتبط: توضیح BIOS: ترتیب بوت ، حافظه ویدئو ، ذخیره ، بازنشانی و تنظیمات پیش فرض بهینه

3. یک ویژوال BCD اجاره کنید

اگر استفاده از خط فرمان برای شما مناسب نیست ، گزینه Visual BCD Editor وجود دارد.

Visual BCD Editor طیف گسترده ای از دستورات BCDEdit را در یک رابط کاربری گرافیکی بصری با کاربرد آسان اجرا می کند. شما همان تجربه و عملکردی را دارید که از BCDEdit در خط فرمان استفاده می کنید ، اما بدون دردسر وارد کردن دستور درست است.

حذف یک رکورد قدیمی کار ساده ای است. Visual BCD Editor را بارگیری و نصب کنید ، سپس آن را باز کنید. مدت زمان کوتاهی برای اسکن سیستم شما لازم است. در درخت گزینه در سمت چپ ، Bcdstore> Loaders> را پیدا خواهید کرد [خيارات أداة تحميل التشغيل الخاصة بك] . بوت لودری را که می خواهید حذف کنید انتخاب کرده و فشار دهید حذف در پایین داشبورد سمت راست.

همانند ویرایشگر داخلی BCD ، ویرایشگر ویژوال BCD حذف ورودی های قدیمی در منوی راه اندازی را آسان می کند. با این حال ، از آنجا که Visual BCD Editor دارای یک رابط کاربری گرافیکی با کاربرد آسان است ، این احتمالاً آسانترین گزینه برای حذف منوی بوت برای اکثر کاربران است.

4- گزینه های EFI Boot Manager را با استفاده از BCDEdit حذف کنید

نوشتن این مقاله را شروع کردم زیرا مدیر بوت EFI من یک دسته سوابق بوت لینوکس قدیمی داشت. باز هم مشکلی ایجاد نمی کند اما با گذشت زمان جمع می شود و آزار دهنده می شود.

EFI Boot Manager بخشی از بسته مدیریت نرم افزار UEFI است. این را اگر از طریق درایو فلش USB یا منبع رسانه جایگزین راه اندازی کرده باشید ، این مسئله را پیدا کرده اید و معمولاً با فشار دادن کلید عملکرد در هنگام راه اندازی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

برای حذف سوابق EFI قدیمی ، یک خط فرمان نامحدود باز کرده و تایپ کنید سیستم عامل bcdedit / enum ، و Enter را فشار دهید. برخلاف دستور مورد استفاده در Windows Boot Manager ، دستور “enum firmware” لیست تمام اشیا available موجود در مخزن BCD ، از جمله تمام نصب های Linux است.

شناسه سیستم عامل مورد نظر برای حذف را کپی کرده و دستور زیر را اجرا کنید bcdedit / حذف {id} ، دوباره با جایگزینی شناسه در یک رشته الفبایی که با سابقه شما مطابقت دارد.

مرتبط: شارژ دوگانه در مقابل ماشین مجازی: کدام یک برای شما مناسب است؟

مدیر بوت شما اکنون تمیز است

Windows Boot Manager اکنون از ورودی های ناخواسته رایگان است. در عوض ، فرایند بوت را ساده می کند تا از نصب متناوب روی سیستم خود چشم پوشی کنید ، به شما آزادی اجرای سیستم عامل پیش فرض را می دهد.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *