نحوه استفاده از اولویت دیافراگم و سرانجام خارج شدن از حالت اتوماتیک


حالت اولویت دیافراگم در اکثر DSLR ها و بدون دوربین های SLR موجود است. این یک روش عالی برای استفاده از محدوده نوری کامل لنز شماست. این نه تنها یک حالت عالی برای مبتدیانی است که شروع به یادگیری حالت دوربین خود می کنند ، بلکه برای بسیاری از عکاسان باتجربه که از آن به عنوان حالت “تور” در عکاسی خیابانی و ژانرهای دیگر استفاده می کنند ، یک حالت انتقال است.

در این آموزش ، ما به طور مفصل در مورد حالت اولویت دیافراگم صحبت خواهیم کرد و در مورد تنظیمات صحیح برای استفاده در شرایط خاص صحبت خواهیم کرد. اما در ابتدا ، بیایید برخی از اصول را بررسی کنیم.

دیافراگم چیست؟

قبل از اینکه بدانیم حالت اولویت دیافراگم چیست ، بهتر است اصول دیافراگم را در عکاسی پوشش دهیم. در این ویدئو ، مجری توضیح می دهد که دیافراگم چیست و چگونه میزان نور مجاز در سنسور دوربین و همچنین ارتباط آن با عمق میدان را تعیین می کند.

https://www.youtube.com/watch؟v=wMFqp1o6HQA

اگر نمی دانید دیافراگم چیست یا نیاز به به روزرسانی سریع موضوع دارید ، چند دقیقه به تماشای ویدیوی بالا اختصاص دهید.

حالت اولویت دیافراگم چیست؟

اولویت دیافراگم یک حالت نیمه خودکار است که به عکاس اجازه می دهد مقدار دیافراگم را انتخاب کند. سپس دوربین سرعت شاتر مناسب را انتخاب می کند تا نوردهی صحیح تصویر را بدست آورد.

تنظیم مهم دیگری که می تواند به صورت خودکار در اولویت دیافراگم کنترل شود ، مقدار ISO است. همزمان ، سرعت شاتر و ISO توسط دوربین بر اساس دیافراگم انتخاب شده تعیین می شود.

به عنوان مثال ، اگر عکاس تنظیم دیافراگم وسیعی مانند 1.8 را انتخاب کند ، دوربین بر اساس چگونگی اندازه گیری نور دوربین در دوربین ، بهترین سرعت شاتر و ISO را تعیین می کند. اگر یک روز آفتابی باشد یا یک صحنه کاملاً روشن باشد ، سرعت شاتر زیاد است و برای کاهش میزان برخورد نور با سنسور دوربین ، ISO پایین می آید.

سردرگم؟ در اینجا ویدئوی دیگری وجود دارد که نواقص اولویت دیافراگم را توضیح می دهد. اگر قبلاً از این حالت استفاده نکرده اید ، لطفاً به دلیل این آموزش این فیلم را تماشا کنید. درک اساسی دیافراگم و اولویت دیافراگم قبل از حرکت ضروری است.

https://www.youtube.com/watch؟v=MZ0_3VNfqD4

پس از بررسی اصول ، بیایید به سراغ کاربردهای عملی تنظیم اولویت اسلات برویم. با استفاده از این نکات و نکات مفید می توانید از حالت خودکار خارج شده و عکس خود را به سطح بالاتری برسانید.

از اولویت دیافراگم برای سوژه ها استفاده کنید

یکی از روش های عکسبرداری از سوژه ها (یا سوژه ها) اولویت دیافراگم است. اگرچه توصیه می شود برای دستیابی به بیشترین بهره از سوژه های ثابت ، حالت دستی را بیاموزید ، در اکثر موارد اولویت دیافراگم همچنان کار را انجام می دهد.

در اینجا برخی ملاحظات ذکر شده است که بعداً برای شلیک به اشیا moving در حال حرکت و افراد نیز اعمال خواهد شد.

موضوع خود را تا چه حد عمیق می خواهید؟

برای تصویر فوق از ناهید ، تصمیم گرفته شد که از عمق میدان کمی با تعداد f-stop کم استفاده شود. به گفته عکاس ، پس زمینه مهم نبوده و در واقع غفلت از جزئیات پس زمینه با تار شدن م themثر آنها باعث خلاقیت و بدون حواس پرتی عکس می شود. گل منزوی شده و به خودی خود به یک اثر هنری تبدیل می شود.

مرتبط: F-Stop چیست و چرا در عکاسی از اهمیت برخوردار است؟

اگر عکاس این خواسته باشد ، می توان تصمیم گرفت که از مقدار f-stop بزرگتری برای نشان دادن چیزهای دیگر در پس زمینه استفاده کند. چرا یک عکاس می خواهد این کار را انجام دهد؟

ممکن است زمینه ای از این گلها وجود داشته باشد و نمای کل منظره نیز سرگرم کننده باشد؟ به هر دلیلی که باشد ، استفاده از یک عدد f-stop بزرگتر در حالی که از همان موضوع اجتناب می کنید ، فضای بیشتری را آزاد می کند و روی چندین هدف تمرکز می کند ، حتی اگر یک هدف اصلی وجود داشته باشد.

در تصویر بالا هنوز فقط یک موضوع اصلی وجود دارد. اما از آنجا که گلهای دیگر بسیار نزدیک به پیش زمینه هستند ، به طور کامل از عکس محو نمی شوند. در عوض ، آنها تار می شوند.

در تصویر زیر چندین هدف و عمق میدان بیشتری وجود دارد که بسیاری از گلها را در کانون توجه قرار می دهد. برای ترسیم جلوه از یک عدد f-stop بزرگتر همراه با زاویه شیب دوربین استفاده شد.

اولویت دیافراگم یک تنظیم عالی است اگر شما تصمیم بگیرید که ستاره نمایش باید باشد – فقط موضوع یا موضوع در ترکیب با عناصر پس زمینه. در هر دو سناریو ، اولویت دیافراگم بر اساس توقف هایی که برای ایجاد نوردهی مناسب برای صحنه انتخاب می کنید ، تصمیم درستی می گیرد.

از اولویت دیافراگم برای افراد استفاده کنید

بیایید همین اصول را هنگام استفاده از اولویت دیافراگم در مورد افراد نیز به کار ببریم. اول از همه ، مهم است که درک کنیم اگر یک عکس دسته جمعی می گیرید ، باید از f-stop بالاتر مانند f8 استفاده کنید.

این مقدار ISO را افزایش می دهد و سرعت شاتر را کاهش می دهد ، چیزی که باید در هنگام عکسبرداری در شرایط کم نور به خاطر بسپارید. هدف این است که اطمینان حاصل شود که هنگام گرفتن عکسهای گروهی و استفاده از f-stop بالاتر ، چشمان همه در کانون توجه است.

اگر از شخصی شلیک می کنید ، استفاده از مقدار f-stop پایین در اولویت دیافراگم این اثر تاریک پس زمینه را ایجاد می کند ، خصوصاً اگر از سوژه خود از نزدیک عکس می گیرید و عناصر پس زمینه یا پس زمینه دورتر هستند.

عکس بالا احتمالاً با f1.8 یا f1.4 گرفته شده است. همه چیز در پس زمینه کاملاً تار است ، که احتمالاً چیز خوبی است ، زیرا عناصر بالقوه حواس پرتی نسبت به موضوع اصلی انتزاعی تر و یکپارچه تر می شوند.

اگر عمدتا برای گرفتن عکس از مردم از تلفن هوشمند استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید بدانید که چگونه تلفن هوشمند خود را به دوربین عکاسی خیابانی تبدیل کنید تا از دوربینی که همیشه دارید بیشترین استفاده را ببرید.

هنگام استفاده از اولویت دیافراگم باید تنظیمات دوربین را در نظر گرفت

خواه در حال عکاسی از سوژه باشید و هم از افراد ، تنظیماتی وجود دارد که می خواهید هنگام استفاده از حالت اولویت دیافراگم به آنها توجه کنید. بیایید برخی از این تنظیمات را بررسی کنیم.

لطفا توجه داشته باشید که همه مدل های دوربین ، به ویژه مدل های قدیمی ، برخی از ویژگی های مورد بحث ما را ندارند. اما مشکلی نیست برای اطمینان از اینکه از اولویت دیافراگم استفاده کنید ، فقط باید مطمئن شوید که تنظیمات اصلی (به طور عمده ISO اتوماتیک) به درستی بررسی شده اند.

  • تنظیم ایزو بر خودکار هنگام استفاده از اولویت دیافراگم. برای اطلاع از چگونگی انجام این کار برای دوربین خود ، به راهنمای مالک یا YouTube مراجعه کنید.
  • تنظیم تعادل رنگ سفید بر بطور خودکار .
  • تنظیم تنظیمات فوکوس خودکار متناسب با موضوع خود تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر در حال تیراندازی به مردم هستید ، می خواهید مطمئن باشید فوکوس خودکار چشم او هست بر او (اگر دوربین این عملکرد را دارد).
  • همچنین انتخاب کنید مناطق یا منطقه تمرکز درست بستگی به موضوع شما دارد.
  • دوربین های بدون آینه جدید ممکن است دارای حداقل عملکرد سرعت شاتر باشند که بخشی از زیرساخت حالت اولویت دیافراگم باشد. اگر این ویژگی را دارید ، به آنها بگویید هر وقت خواستند از آن استفاده کنند.

اگر مرتباً از حالت دستی یا حالت های نیمه خودکار دیگر به عنوان اولویت شاتر استفاده می کنید ، شایان ذکر است که هنگام تعویض بین حالت ها ، همیشه باید ISO را بررسی کنید.

به عنوان مثال ، اگر در حالت دستی هستید و از مقدار ISO خاصی مانند 1000 استفاده می کنید ، هنگام استفاده از اولویت دیافراگم باید مطمئن شوید که ISO را به حالت خودکار تغییر می دهید. در غیر این صورت ، تصاویر شما به درستی نمایش داده نمی شوند و ممکن است بدون تعمیر در حین پردازش آسیب ببینند.

اولویت دیافراگم حالت رومینگ مناسب تقریباً برای همه موارد است

مهم نیست که می خواهید چه کاری انجام دهید ، اولویت دیافراگم یک روش عالی برای استفاده از دوربین است ، چه یک مبتدی باشید و چه یک عکاس حرفه ای. دلیل اصلی این امر این است که نه زمان و نه نور همیشه طرف ما نیستند.

وقتی برای گرفتن عکس حرکت می کنیم ، می توانیم چیزی را ببینیم که باید فوراً آن را بگیریم و استفاده از حالت جهانی به عنوان اولویت دیافراگم ، حرکت و تغییر شرایط نوری را براساس f-stop مورد نظر در نظر می گیرد.

بسیاری از پزشکان عکاسی خیابانی در سراسر جهان از ارزش زمان و شرایط نوری که همیشه در حال تغییر هستند آگاه هستند و از دیافراگم در گردش کار منظم خود بهره می برند.

وقتی یک درک اولیه از مثلث نوردهی ، تجهیزات و تنظیمات دوربین داشتید ، با تصمیم گیری در این مرحله و خروج از حالت اتوماتیک ، اولویت دیافراگم عکس های شما را کاملاً متحول می کند.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *