آیا لازم است هارد خود را پارتیشن بندی کنید؟ مزایا و معایب


هنگام راه اندازی دیسک سخت جدید یا خرید رایانه ، احتمالاً دستگاه دارای یک پارتیشن است. این امر همه چیز را در یک بخش منطقی دستگاه قرار می دهد.

اما می توانید به راحتی پارتیشن های دیسک سخت ایجاد کنید تا انواع مختلف داده ها را جدا نگه دارد. در اینجا آنچه شما باید در مورد پارتیشن بندی دیسک و مزایا و معایب آن بدانید آورده شده است.

پارتیشن بندی دیسک چیست؟

https://www.youtube.com/watch؟v=AeUM4kR67XQ

وقتی ویندوز را روی دیسک سخت جدید نصب می کنید ، برنامه نصب دیسک شما را به عنوان مجموعه ای از فضای تخصیص نیافته مشاهده می کند. شما باید یک بخش ایجاد کنید تا سیستم عامل بداند از کدام قسمت از هارد دیسک می تواند استفاده کند. این همان چیزی است که نامیده می شود بخش . هنگامی که شما یک پارتیشن را با یک سیستم فایل خاص قالب بندی می کنید تا بتواند توسط سیستم عامل استفاده شود ، به آن معروف می شود واحد ذخیره سازی .

نصب استاندارد ویندوز می تواند شامل یک پارتیشن باشد که شامل همه موارد ، از جمله پرونده های سیستم عامل ، اطلاعات شخصی شما ، نرم افزار نصب شده و موارد دیگر است.

اگر رایانه ای را از قفسه خریداری کرده اید ، ممکن است یک واحد بازیابی کوچک نیز داشته باشد. این از پارتیشن اصلی جداست ، بنابراین حتی اگر نصب ویندوز خراب باشد ، باز هم می توانید آن را با استفاده از پارتیشن پشتیبان بازیابی کنید.

مزایای پارتیشن بندی دیسک سخت

چرا می خواهید هارد خود را پارتیشن بندی کنید؟ در اینجا چند دلیل خوب برای این عمل آورده شده است.

1. نصب مجدد آسان سیستم عامل

جدا نگه داشتن پرونده های سیستم ویندوز از اطلاعات شخصی شما ، انجام عملیات روی خود ویندوز را آسان می کند.

به عنوان مثال ، نصب مجدد ویندوز هنگامی که در یک پارتیشن جداگانه باشد ، نسبتاً پیش پا افتاده است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که پارتیشن ویندوز خود را فرمت کنید و سیستم عامل را دوباره نصب کنید. برنامه ها و پرونده های نصب شده شما در همان جایی که می خواهید باقی بماند.

در صورت تمایل ، حتی می توانید پارتیشن ویندوز خود را شبیه سازی کنید تا در صورت بروز مشکل ، کپی دقیقی از تنظیمات سیستم عامل خود داشته باشید تا در آینده به آنها بازگردید.

2. ساده ترین بایگانی

تهیه پشتیبان از پرونده های شما امری حیاتی است. اگرچه قرار دادن پرونده ها در یک پارتیشن جداگانه پشتیبان واقعی نیست ، اما می تواند سیستم پشتیبان گیری شما را بسیار ساده تر کند.

همانند نصب ویندوز ، می توانید یک پارتیشن کامل را شبیه سازی کنید تا یک کپی دقیق از داده های آن دریافت کنید. برای یک رویکرد ساده تر ، می توانید به جای انتخاب پوشه های جداگانه ، برنامه پشتیبان را برای محافظت از کل دستگاه خود هدف قرار دهید.

بیشتر بخوانید: پارتیشن بندی دیسک ، پشتیبان گیری ، پشتیبان گیری: تفاوت چیست؟

3. (بالقوه) امنیت را بهبود بخشید

تقسیم دستگاه شما در تئوری همچنین می تواند اطلاعات شما را در برابر حملات بدافزار محافظت کند. اگر باج افزار به پارتیشن ویندوز شما برخورد کند ، احتمال قفل شدن پرونده های شخصی شما در یک پارتیشن دیگر کاهش می یابد. برای حذف بدافزار ، می توانید به راحتی در پارتیشن سیستم عامل بوت شوید و ویندوز را دوباره نصب کنید ، همانطور که در بالا ذکر شد.

البته این به حمله خاص بستگی دارد ، بنابراین توصیه می کنیم ابتدا از خود در برابر باج افزارها و سایر بدافزارها محافظت کنید. حملات پیچیده با یک پارتیشن دیسک ساده متوقف نخواهد شد.

4. سازماندهی بهتر پرونده

شاید شما فردی باشید که دوست دارید همه چیز را در یک مکان خاص قرار دهید. تقسیم به شما امکان می دهد پارتیشن های بیشتری را بین انواع داده ها اضافه کنید. ممکن است بخواهید بخشی برای بازی ها و برنامه ها و دیگری برای اسناد ، موسیقی و پرونده های مشابه ایجاد کنید.

اگر متوجه شدید که روش های سازمانی موجود در پارتیشن برای شما کافی نیست ، افزودن روش های جدید می تواند به عملکرد و دوام داده های شما کمک کند.

5. بسیاری از سیستم عامل ها را به راحتی نصب کنید

ما به دلیل بیشتر در مورد تفکیک پرونده های سیستم عامل و داده های شخصی بحث کردیم. اما این تنها کاربرد پارتیشن بندی دیسک سخت نیست. همچنین می توانید یک پارتیشن به دستگاه اضافه کنید تا سیستم عامل دیگری روی آن نصب شود.

ممکن است بخواهید لینوکس را با ویندوز اجرا کنید ، اما رایانه شما نمی تواند یک ماشین مجازی را اداره کند. بدون لمس کردن سیستم فعلی ویندوز ، می توانید یک پارتیشن جدید در دستگاه Linux ایجاد کنید.

همچنین می توانید نسخه قدیمی ویندوز را در پارتیشن جداگانه ای برای اهداف سازگاری به عقب نصب کنید.

6. استفاده از چندین سیستم سیستم

یکی دیگر از کاربردهای کراس پلتفرم برای پارتیشن بندی ، کار با چندین سیستم سیستم است. اگرچه نیازی به این کار با دستگاه داخلی ندارید ، اما اگر از آنها با چندین سیستم عامل استفاده کنید ، می تواند دستگاه های خارجی را مفیدتر کند.

به عنوان مثال ، می توانید یک دیسک سخت خارجی 2 ترابایتی را به پارتیشن بندی کنید. ایجاد یک پارتیشن FAT32 یا exFAT تقریباً برای هر پلتفرمی مفید خواهد بود ، در حالی که هنوز می توانید یک سیستم فایل جداگانه Mac-friendly را در یک پارتیشن دیگر ذخیره کنید.

با این کار می توانید متناسب با نیاز خود از فضای موجود استفاده کنید.

معایب پارتیشن بندی دیسک سخت

از طرف دیگر ، دلایل زیادی وجود دارد که شما باید از پارتیشن بندی هارد دیسک خودداری کنید. اینجا تنها تعداد کمی از آنها هستند

1. احساس امنیت کاذب

اگر مراقب نباشید ، داشتن چندین پارتیشن می تواند منجر به خرابی اطلاعات شود. در حالی که ویندوز ورودی های جداگانه ای را برای هر پارتیشن ایجاد می کند ، همه آن پارتیشن ها در یک دستگاه فیزیکی باقی می مانند.

بنابراین ، اگر هارد دیسک شما آسیب ببیند ، در اثر یک بلایای طبیعی آسیب ببیند یا در غیر اینصورت از کار بیفتد ، همه چیز را روی آن از دست خواهید داد. این می تواند برای یک کاربر جدید که به هر دستگاه در یک پنجره عادت کرده است یک شوک باشد این کامپیوتر شما این یک دستگاه فیزیکی جداگانه است.

بنابراین ، پشتیبان گیری از داده های خود در ویندوز ، مهم نیست که در چه پارتیشنی باشد ، بسیار مهم است. برای دریافت پشتیبان گیری مناسب ، باید چندین نسخه از داده داشته باشید.

2. پیچیدگی و احتمال اشتباه

هنگامی که چندین بخش دارید یکی از بزرگترین مشاجرات این است که آنها را صاف نگه دارید. با بیش از سه یا چهار بخش ، احتمالاً مزایای یک سازمان را فقط برای تلاش برای ردیابی آن از دست خواهید داد.

حتی با وجود یک یا دو پارتیشن اضافی ، هنوز هم باید Windows را تنظیم کنید تا پرونده ها و برنامه های خود را در سایر پارتیشن ها ذخیره کنید. این پیچیده تر از نگه داشتن همه چیز در یک پارتیشن است ، که باعث می شود این کار برای اکثر افراد غیرضروری باشد.

مرتبط: خطرات هنگام کار با سیستم عامل های دوتایی

علاوه بر این ، پیچیدگی داشتن چندین بخش ، احتمال خطای بیشتری را ایجاد می کند. وقتی یک پارتیشن را قالب بندی می کنید ، ممکن است به طور تصادفی یک پارتیشن دیگر را حذف کنید.

3. موانع شعبده بازی و فضای از دست رفته

با داشتن یک پارتیشن دیسک ، مهم نیست که فضای کل دیسک مهم است ، هر چقدر درایو پر باشد. اما با چندین پارتیشن ، می توانید در موقعیتی قرار بگیرید که در یک پارتیشن فضای خلوص داشته باشید اما در قسمت دیگر فضای زیادی داشته باشید.

فضای محدود نیز به این معنی است که ممکن است با شگفتی هایی روبرو شوید. به عنوان مثال ، ممکن است به روزرسانی عمده ویندوز 10 فضای بیشتری نسبت به بخش شما داشته باشد. سپس باید برخی از بازی ها را از یک قسمت جداگانه حذف کنید ، آن را جمع کنید و سپس بازی را که در آن ویندوز نصب شده گسترش دهید.

خوشبختانه ، ویندوز کوچک کردن و گسترش پارتیشن ها را بسیار آسان می کند ، بنابراین شما به اندازه اصلی خود محدود نمی شوید. اما تغییر اندازه پارتیشن ها اغلب ناخوشایند است.

4- معمولاً برای یک مصرف کننده عادی غیرضروری است

بسیاری از مصرف کنندگان انرژی به دلایل بالا دوست دارند از هم جدا شوند ، که بسیار خوب است. اما برای یک مصرف کننده متوسط ​​، این اغلب ضروری نیست. کاربران معمولی رایانه معمولاً پرونده کافی ندارند که به بخش مدیریت دیگری نیاز دارند. و اغلب سیستم عامل های دیگر را نصب نکنید ، که این ویژگی را از بین می برد.

اگرچه جدایی خیلی پیچیده نیست ، اما همچنین مشکلات احتمالی را برای کاربر تازه کار ایجاد می کند. در مقایسه با علاقه کم ، جدایی معمولاً ارزش تلاش را ندارد.

5. SSD ها بسیاری از مزایای قبلی را انکار می کنند

بسیاری از دلایل تاریخی این انشعاب به دلیل گنجاندن گسترده SSD ها در رایانه های مدرن اکنون بی ربط هستند. برای بحث در این باره به بخش زیر مراجعه کنید.

HDD در برابر پارتیشن SSD

همانطور که می دانید هارد دیسک های قدیمی مکانیکی هستند. آنها دارای صفحات متحرک و سر هستند که داده ها را می خواند و می نویسد.

بنابراین ، سازماندهی داده ها روی دستگاه بر سرعت دسترسی به آن تأثیر می گذارد. اگر دستگاه مجبور باشد برای دستیابی به داده هایی که از یکدیگر فاصله دارند دور خود بچرخد ، این عملکرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

برای مدتی ، انشعاب راه حل بود. با نصب ویندوز ، پارتیشن اصلی شما در خارج از دادگاه با سریعترین زمان خواندن کار می کند. ممکن است داده های کمتر مهمی مانند بارگیری و موسیقی همچنان در داخل باشد. پارتیشن بندی داده ها همچنین به یکپارچه سازی کمک می کند ، که بخشی مهم در نگهداری هارد دیسک است و با سرعت بیشتری کار می کند.

https://www.youtube.com/watch؟v=2XlH5hExpYE

هیچ یک از این موارد درایوهای حالت جامد (SSD) اعمال نمی شود. آنها از فلش مموری برای دسترسی سریع به اطلاعات ، فارغ از اینکه مکانی در آن قرار دارد ، استفاده می کنند. بنابراین ، بهینه سازی محل قرارگیری پرونده ها روی دیسک مشکلی ایجاد نمی کند. من باید درایوهای حالت جامد خود را از حالت اولیه خارج کنم.

نگران “تمام شدن” SSD خود نباشید و آن را تقسیم کنید. SSD بدون در نظر گرفتن پارتیشن ها ، پرونده ها را به طور مستقل سازماندهی می کند ، بنابراین “ساییدگی ناهموار” مشکلی ندارد. SSD های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که بسیاری از چرخه های خواندن / نوشتن را کنترل می کنند ، بنابراین به هر حال قبل از جایگزینی آنها ساییدگی و پارگی کم است.

نحوه تقسیم دستگاه ویندوز

آیا تصمیم گرفته اید که می خواهید یک پارتیشن جدید در هارد دیسک خود ایجاد کنید؟ ما شما را تحت پوشش قرار دادیم. به راهنمای ما برای مدیریت پارتیشن های دیسک سخت در ویندوز 10 مراجعه کنید.

آیا ارزش اشتراک دستگاه را دارد؟

ما نکات مثبت و منفی پارتیشن بندی درایو شما را بیان کردیم. به طور خلاصه ، دردسر احتمالی سود نسبتاً ناچیز برای یک مصرف کننده متوسط ​​به این معنی است که احتمالاً شما به آنچه اکنون دارید پایبند هستید. اما منطقه بندی مزایایی را برای کاربران قدرتمند فراهم می کند که خواهان جداسازی منطقی داده ها هستند و تمایلی به آشفتگی فضای آزاد ندارند.

مگر اینکه دلیل خاصی برای تمایل به جدایی داشته باشید ، نگران آن نباشید.

منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *