پیجر لینوکس که هرگز نمی دانستید به آن نیاز دارید


بهترین قسمت در مورد لینوکس این است که شما مجبور نیستید محیط را همانطور که می آید ببینید. از آنجا که مدولار است ، می توانید اجزای سازنده را به دلخواه جایگزین کنید.

یکی از ابزارهایی که شاید در نظر نگرفته اید پیجر است. این برنامه ای است که هنگام اجرای دستور ظاهر می شود مرد در لینوکس در اکثر سیستم ها به صورت پیش فرض فراخوانی می شود کمتر . با این حال ، دستگاه های صفحه بندی دیگری نیز وجود دارند که می توانید استفاده کنید ، از جمله: و .كثرها استخدام .

اگرچه اکثر سیستم ها به طور پیش فرض بیشترین نصب را ندارند ، اما در مخازن بسته های توزیع های عمده موجود است.

در دبیان یا اوبونتو ، وارد کنید:

 sudo apt install most

برای نصب در توزیع های مبتنی بر Arch:

 sudo pacman -S most

نصب Fedora و توزیع های دیگر RHEL نیز آسان است.

 sudo dnf install most

اکنون که اکثر پرونده ها را نصب کرده اید ، باید پوسته خود را آماده کنید تا از آن به عنوان صفحه پیش فرض استفاده کند. با تنظیم متغیر محیط می توانید این کار را انجام دهید $ PAGER . در Bash ، باز کنید .bashrc از هر ویرایشگر متنی به انتخاب خود استفاده کنید.

 vim ~/.bashrc

کام اضافه کردن خط بعدی در پرونده راه اندازی .bashrc :

 export PAGER='most'

شاید بخواهید بررسی کنید که آیا ابتدا با استفاده از خط فرمان کار می کند یا خیر. دستور بالا را وارد کنید ، سپس بررسی کنید که بیشتر صفحه های پیش فرض شما:

 echo $PAGER

موضوعات مرتبط: نحوه استفاده از Vim: راهنمای اصول

ویژگی های بیشتر ابزارهای مهاجرت

طرح رنگ را برای اکثر بخشهای دارای عنوان در ایستگاههایی با مضامین تیره تر ایجاد می کند. شما می توانید بسیاری از کارهایی را که به طور معمول با پیجر انجام می دهید ، مانند حرکت در متن و نگاه به عقب و جلو انجام دهید. بلند شو روبان نوار فاصله در حالی که یک کلید است به جلو پیمایش می شود تو بکش بالا.

برای جستجوی رو به جلو ، کلید را فشار دهید به جلو خم شدن ( / ) علامت سوال ) n برای تکرار جستجو این توالی برای اکثر پیجرهای لینوکس کاملاً استاندارد است.

می توانید انگشت خود را به چپ یا راست بکشید ، که ممکن است برای اسنادی که در کلمات قرار ندارند بسیار مفید باشد. با فشار دادن می توانید پنجره را تقسیم کنید Ctrl + X + 2 . می توانید طبق معمول یک پنجره را به بالا یا پایین پیمایش کنید و بین آنها جابجا شوید Ctrl + X + O. با استفاده از بیشتر دستورات می توانید چندین پرونده را به صورت زیر فراخوانی کنید:

 most file1 file2

به پرونده بعدی بروید: استفاده کنید : н .

به نظر می رسد ناچیزترین سود است ، اما زندگی بدون آن برای شما دشوار است. این یک روش جذاب برای نمایش صفحات انسانی و سایر اسناد متنی در Linux است. بیشتر پیجرها ممکن است از اولین موارد نصب شده روی سیستم جدید لینوکس باشند.

علاوه بر اکثر آنها ، لینوکس چندین ابزار خط فرمان برای نمایش فایل های متنی در دستگاه دارد.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *