11 توزیع لینوکس که هنوز از معماری 32 بیتی پشتیبانی می کنند


اگر چیزی نشنیده باشید ، بسیاری از توزیع های لینوکس پشتیبانی از دستگاه هایی با معماری 32 بیتی چپ و راست را رد کرده اند. خوشبختانه برخی از توزیع ها برای کسانی که از دستگاه های قدیمی استفاده می کنند پایدار باقی مانده است و امروز آنها را بررسی خواهیم کرد.

چه اتفاقی برای پشتیبانی 32 بیتی می افتد؟

رایانه های بسیار قدیمی پردازنده هایی با اصطلاح معماری دارند 32 بیت ، گاهی اوقات i386 ، i486 یا x86 نامیده می شود. از طرف دیگر ، اکثر دستگاه های مدرن با معماری 64 بیتی کار می کنند. به همین دلیل ، در چند سال اخیر ، بسیاری از توزیع های محبوب از پشتیبانی 32 بیتی خودداری کرده اند.

حتی برخی از توزیع های تبلیغاتی به عنوان سبک و ایده آل برای ماشین های قدیمی نیز از این الگو پیروی می کنند. Xubuntu و Linux Lite نسخه های 32 بیتی را در آوریل 2021 منتشر کردند.

آیا نگران عقب افتادن از خود و دستگاه قابل اعتماد 32 بیتی خود هستید؟ نترسید زیرا برخی از توزیع ها را پوشش داده اید.

بهترین توزیع های 32 بیتی در لینوکس

با کوچک شدن لیست ، ما برخی از توزیع های زیر را جمع کردیم و 32 بیتی را تکان دادیم. همه این توزیع ها پشتیبانی رسمی از توسعه دهندگان را دریافت می کنند. در اینجا هیچ “نسخه انجمن” وجود ندارد.

1. دبیان

آیا چیزی جامد می خواهید ، قرن ها وجود داشته باشد و هنوز هم به طور فعال در حال توسعه است؟ دبیان توزیع امتحان شده و واقعی است که توزیع های دیگر می توانند ریشه آنها را پیدا کنند. می توان از آن به عنوان دسک تاپ روزانه یا سرور استفاده کرد.

دبیان سبک ترین توزیع کننده لینوکس نیست ، بنابراین می توانید مراقب باشید اگر دستگاه شما قبلاً تحت فشارهای سختی دست و پنجه نرم می کند. با این حال ، وقتی صحبت از محیط دسک تاپ می شود ، دبیان گزینه های ناخواسته را به شما می دهد. هنگام بارگیری ، می توانید GNOME ، Cinnamon ، Xfce ، KDE و سایر موارد را انتخاب کنید.

2. Zorin OS Lite

Zorin OS یک توزیع کننده شیک و مدرن مبتنی بر اوبونتو است که به عنوان یک گزینه جدی برای ویندوز یا macOS تبلیغ می شود. این یکی از معدود توزیع هایی است که می خواهید برای بارگیری توزیع کننده کامل به نام Zorin OS Ultimate پرداخت کنید. همراه با چندین نرم افزار اضافی که یک حرفه ای می تواند از آنها استفاده کند.

برای کاربران دستگاه های قدیمی ، از جمله دستگاه های 32 بیتی ، می توانید Zorin OS Lite را به صورت رایگان دریافت کنید. شما همان سیستم عامل اصلی را دریافت می کنید ، اما بدون برنامه های اضافی. این دسکتاپ کاملا سفارشی Xfce طراحی شده است تا تجربه ای شبیه به ویندوز را برای شما فراهم کند.

3. لینوکس بدنه

لینوکس Bodhi توزیعی است که به سادگی و سهولت استفاده اهمیت می دهد. این نرم افزار برای افرادی طراحی شده است که حتی در دستگاه های قدیمی دسک تاپ سریع و کارآمد می خواهند و نرم افزارهای از پیش نصب شده زیادی نمی خواهند. نصب استاندارد Bodhi فقط شامل حداقل تعداد برنامه هایی است كه یك دسكتاپ به آنها نیاز دارد و می توانید آنها را به دلخواه خود به این گروه اضافه كنید. اگر فضای هارد دیسک هزینه بیشتری برای دستگاه شما داشته باشد ، این واقعیت باعث می شود که Bodhi به گزینه ای عالی تبدیل شود.

اگر نسخه 32 بیتی Bodhi Linux را انتخاب کنید ، به روزرسانی هسته دریافت نخواهید کرد. با این حال ، شما از نظر زیبایی از Moksha DE لذت می برید ، با کنترل هایی که می توانید متناسب با محتوای قلب خود تنظیم کنید یا از مضامین از پیش طراحی شده الهام گرفته از طبیعت استفاده کنید.

4. لینوکس آلپاین

لینوکس Alpine برای کاربرانی که می خواهند یک رابط کاربری ساده و یک محیط امن داشته باشند ، جذاب خواهد بود. با توزیع استاندارد ISO فقط 133 مگابایت ، این توزیع به راحتی در دستگاه های متوسط ​​جای می گیرد.

یک نمونه از ایمنی کوه های آلپ ، مدیریت حافظه است. از یک فایل اجرایی مستقل از مکان برای تبدیل تغییرات حافظه به یک کار دلهره آور برای مخالفان استفاده می کند. همانطور که در کوه های آلپ پنهان می شوید احساس امنیت خواهید کرد.

با این حال ، Alpine برای مبتدیان در لینوکس در نظر گرفته نشده است. پیکربندی و نگهداری Alpine Linux کار کمی نیست. برای ایجاد دستی کاربر آماده شوید ، یک مدیر بسته جدید یاد بگیرید و محیط دسک تاپ را خودتان نصب کنید (اگر بیش از یک خط فرمان می خواهید). برای ساده سازی این کارها ، راهنمای Linux Alpine ما را دنبال کنید.

5. آزمایشگاه Bunsen Linux

لینوکس BunsenLabs با مدیر پنجره Openbox کوچک و بسیار سفارشی خود ، تجربه دبیان را در اختیار کاربران قرار می دهد. این باید میراث لینوکس CrunchBang متاخر را ادامه دهد.

اگر عملکرد فلش را در سیستم عامل خود ارزیابی کنید ، می توانید Linux BunsenLabs را انتخاب کنید. شما به سبک اوبونتو یا بودی احساس نخواهید کرد ، اما یک تجربه بیهوده سریع را تجربه خواهید کرد و با کمترین تنظیمات “از جعبه خارج می شود”.

توجه داشته باشید که برای صرفه جویی در فضا ، نسخه 32 بیتی BunsenLabs Linux فاقد بسیاری از ویژگی های نسخه 64 بیتی است. با این حال ، بعد از نصب می توانید این ویژگی ها را خودتان اضافه کنید.

6. openSUSE (Tumbleweed)

توزیع OpenSUSE یک انتخاب محبوب برای توسعه دهندگان و مدیران سیستم است ، اگرچه در صورت تمایل می توانید از آن به عنوان یک محیط دسکتاپ معمولی استفاده کنید. این شامل چندین ابزار با هدف توسعه دهندگان ، مانند YaST و openQA است.

شما می توانید openSUSE را در دو نسخه Leap و Tumbleweed دریافت کنید. جهش تجربه پایداری را با نسخه های معمولی شطرنجی به کاربران ارائه می دهد ، اما فقط برای دستگاه های 64 بیتی در دسترس است. از طرف دیگر ، Tumbleweed به صورت انتشار مداوم اجرا می شود و از پشتیبانی 32 بیتی برخوردار است.

7. شکافهای گنو / لینوکس

SliTaz سعی دارد ساده و همه کاره باشد و می تواند به عنوان یک میزکار یا سرور روزانه مورد استفاده قرار گیرد. بسیار سریع است ، حتی در دستگاه های قدیمی نیز قادر است کاملاً در حافظه کار کند. اگر به راحتی استفاده و سرعت خود اهمیت می دهید ، SliTaz ممکن است انتخاب شما باشد.

وزن تصویر کوچک ISO 40 مگابایت است. اگر واقعاً می خواهید فضای دیسک را بدست آورید ، می توانید SliTaz را از یک CD یا فلش درایو را بارگیری کرده ، آن را بردارید و سپس تا زمانی که داده های شما بر روی هارد دیسک محلی شماست ، به کار خود ادامه دهید.

8. Linux Antics

آنتی ایکس لینوکس سرعت و کارایی را در اولویت قرار داده و قول می دهد که قابل استفاده باشد برای کاربران جدید و باتجربه لینوکس. این برنامه بر اساس دبیان ساخته شده است و تنها در صورت توزیع مستقیم در صورت تمایل به جلوگیری از نصب کامل ، کاربرد دارد. حتی می تواند در حالت “مداوم” اجرا شود ، به شما این امکان را می دهد که در هنگام ذخیره اطلاعات در سیستم فایل موجود در هارد دیسک ، به صورت زنده بوت شوید.

پروژه antiX به تعمیر و نگهداری دستگاه های قدیمی اهمیت ویژه ای می بخشد و توسعه دهندگان مفتخر هستند که بدون کیت کار می کنند سیستم کل برای توزیع های دیگر. آنها مجموعه ای از مدیران پنجره نازک را برای هر محیط کار کامل انتخاب می کنند. گرچه ممکن است مدیران پنجره برای کاربران کم تجربه لینوکس ناآشنا باشند ، antiX شامل مواردی است که می توانید امتحان کنید و یاد بگیرید.

9. Trisquel GNU / Linux

Trisquel GNU / Linux مبتنی بر اوبونتو است و با تمرکز بر دسترسی و نرم افزار رایگان در میان مردم متمایز است. در حالی که توزیع هایی مانند Arch و Ubuntu شامل نرم افزارهای خصوصی در هسته و مخازن آنها هستند ، Trisquel به این فکر افتاد که آن را بدون کدهای غیر رایگان حفظ کند. به همین دلیل یکی از معدود توزیع های مورد تأیید بنیاد نرم افزار آزاد است.

اگر اهداف آموزشی را برای دستگاه خود در نظر دارید ، ممکن است Trisquel برای شما مناسب باشد. تعهد Trisquel به قابلیت دسترسی در بسیاری از زبانها و همچنین تور صوتی برای کاربران کم بینا مشهود است.

10. بندر

Porteous همه چیز در مورد سرعت است. این یک رویکرد منحصر به فرد برای برنامه ها است ، و آنها را به عنوان “ماژول” هایی که نیازی به نصب ندارند ، مدیریت می کند. روش دیگر ، شما می توانید به سادگی برنامه ها را بین فعال و غیرفعال تغییر دهید. این عدم ثابت سازی دائمی به این معنی است که شما می توانید از نظر سرعت به ارتفاعات جدیدی برسید.

Porteus همچنین پیشرفت شما را ارزیابی می کند و به شما اجازه می دهد تا هنگام کار دستگاه های قدیمی تر ، در لبه بروزرسانی های خونریزی قرار بگیرید. اگر قصد دارید دستگاه خود را به اشتراک بگذارید ، می توانید یک نسخه “pavilion” از Porteus را اجرا کنید که مستقیماً در یک مرورگر وب اجرا می شود که داده های ثابت را ذخیره نمی کند.

11. Linux Mint

Linux Mint یک انتخاب محبوب برای کاربران تازه وارد لینوکس و کاربرانی است که می خواهند از دسک تاپ روزانه استفاده کنند. برای نسخه معمولی مبتنی بر اوبونتو ، شما می توانید از سه محیط دسکتاپ استفاده کنید: دارچین ، MATE و Xfce.

نسخه Mint آخرین نسخه در این لیست است ، زیرا نسخه های Mint از آن است 19 من 19.3 فقط هنوز از پردازنده های 32 بیتی پشتیبانی می کند و قرار است پشتیبانی آنها در آوریل 2023 قطع شود. اگر خیلی دیر نیست ، می توانید با خیال راحت از Mint 19 حتی از راه دور استفاده کنید.

اگر زمان تمام شد یا نمی خواهید از توزیعی که منقضی می شود استفاده کنید ، آن را امتحان کنید LMDE از Linux Mint. این نسخه بر اساس دبیان و نه اوبونتو ساخته شده و هنوز نسخه 32 بیتی دارد. LMDE نیز فقط با دارچین رومیزی در دسترس است.

Distros یک مشعل 32 بیتی را شارژ می کند

همانطور که مشاهده می کنید ، برای روشن نگه داشتن دستگاه 32 بیتی خود چندین گزینه در اختیار دارید. ادامه استفاده از آن با یكی از این توزیعهای جامع لینوكس یكی از روشهای استفاده مجدد از سخت افزار قدیمی و حذف مواد از محل دفن زباله است.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *