انواع مختلف سنسورهای دوربین دیجیتال چه تفاوتی دارند؟


سنسور دوربین وسیله ای است که نور ورودی به دوربین را از طریق لنز گرفته و آن را به تصویر تبدیل می کند.

سنسور مهمترین قسمت دوربین دیجیتال است. این همان چیزی است که سطح کیفیت تصویر را می توان با دوربین بدست آورد. به عنوان مثال ، سنسور وظیفه وضوح ، اندازه تصویر ، عملکرد کم نور ، دامنه دینامیکی و عمق میدان را بر عهده دارد.

دو نکته ای که هنگام تصمیم گیری در مورد سنسور باید در نظر گرفت نوع سنسور و اندازه آن است. اندازه واقعی سنسور همان چیزی است که معمولاً بیشتر روی کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

انواع سنسورها کدامند؟

دو نوع متداول سنسور دوربین دیجیتال ، یک دستگاه اتصال شارژ (CCD) و یک سنسور CMOS (نیمه هادی اکسید فلز اختیاری) است.

سنسور CCD

سنسورهای CCD نوع قدیمی تر تصویربرداری است که در اصل برای دوربین های دیجیتال استفاده می شد. سنسورهای CCD از فناوری پیکسل منفعل استفاده می کنند که به معنای عدم وجود الکترونیک در سطح پیکسل است. نور توسط دیودهای نوری (دستگاه های حساس به نور) جذب می شود ، که بارهایی را جمع می کند که بعداً به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می شوند.

بیشتر بخوانید: ToF در مقابل LiDAR: تفاوت چیست؟

این سنسورها معمولاً در دوربین های سطح بالا مانند دوربین های تابش و عکسبرداری اختراع استفاده می شوند.

سنسور CMOS

در مقابل ، سنسورهای CMOS دستگاه های پیکسلی فعال هستند. این بدان معنی است که الکترونیکی در سطح پیکسل وجود دارد که بلافاصله نور را به سیگنالهای الکتریکی کاملاً مشخص تبدیل می کند. در حال حاضر سنسورهای CMOS به دلیل ارزان بودن نسبی و مصرف کم انرژی در اکثر دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرند که به معنای ماندگاری بیشتر باتری است.

مقایسه اندازه سنسور دوربین

همانطور که در بالا ذکر شد ، مهمترین نکته قابل توجه اندازه سنسور است. اساساً به این دلیل است که هرچه سنسور بزرگتر باشد ، از نور بیشتری می تواند برای ایجاد تصویر استفاده کند. متداولترین اندازه سنسورها در زیر ذکر شده است.

قاب کامل

سنسورهای فول فریم (36 میلی متر در 24 میلی متر) نامیده می شوند زیرا اندازه آنها با فیلم اصلی 35 میلی متر برابر است. به طور کلی ، سنسورهای فول فریم در دوربین های پیشرفته حرفه ای مانند DSLR و سیستم های جدیدتر آینه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: تفاوت DSLR با DSLR چیست؟

APS-C

APS-C ، که به معنی یک سیستم تصویر مدرن نوع C است ، از نظر نام تجاری متفاوت است. این اندازه سنسور عمدتا در دوربین های علاقه مندان / آماتور استفاده می شود. سنسورهای APS-C معمولاً حدود 23 میلی متر در 15 میلی متر هستند.

خرد چهار چهارم

اندازه چهار چهارم میکرو سنسورها تقریباً یک چهارم اندازه سنسورهای فول فریم در 17.3 میلی متر در 13 میلی متر است. این سنسورهای کمتر شناخته شده توسط Olympus و Panasonic استفاده می شوند.

سنسورهای کوچکتر

تفاوت های زیادی در سنسورهای کوچک دوربین (کمتر از 8 میلی متر در 6 میلی متر) وجود دارد که در دستگاه های کوچکتر مانند دوربین ها و تلفن های هوشمند استفاده می شود.

فرمت متوسط ​​و بزرگ

سنسورهای با فرمت متوسط ​​و عریض از بزرگترین سنسورهای موجود هستند و عمدتا در دوربین های گران قیمت و گران قیمت استفاده می شوند. آنها در محدوده ای از اندازه های بزرگتر از اندازه سنسور فول فریم موجود هستند.

چگونه اندازه و نوع سنسور بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد

جنبه های مختلفی برای کیفیت تصویر وجود دارد. بسیاری از آنها ذهنی هستند ، اما بیشتر آنها ماهیت فنی دارند. اینها شامل نسبت ابعاد ، تعداد پیکسل ، اندازه پیکسل ، دامنه پویا ، نویز ، عمق میدان و عملکرد کم نور است.

ابعاد متعادل

نسبت ابعاد سنسورها بر نوع پیکربندی شما بدون برش تأثیر می گذارد. سنسورهای فول فریم و APS-C دارای نسبت ابعاد 3: 2 هستند ، در حالی که دوربین های چهار سوم جمع و جور دارای نسبت ابعاد 4: 3 هستند.

پیکسل

بحث در مورد تعداد مگاپیکسل مورد نیاز برای گرفتن عکس های خوب از زمان اختراع دوربین های دیجیتال در حال گسترش است. دو چیز وجود دارد که باید در نظر گرفت: تعداد پیکسل ها و اندازه پیکسل ها نسبت به اندازه سنسور.

اندازه پیکسل می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. سنسور 18 مگاپیکسلی پیکسل های بسیار بزرگتری نسبت به سنسور 24 مگاپیکسلی خواهد داشت زیرا سنسورهای آن اندازه یکسانی دارند.

هرچه پیکسل بزرگتر باشد ، نور بیشتری می تواند جذب کند. معمولاً سنسورهای بزرگتر (مانند سنسورهای فول فریم) پیکسل های بزرگتری دارند. در زیر معنی این برای دامنه پویا و عملکرد کم نور را بیان خواهیم کرد.

مزیت اصلی تعداد پیکسل ها ، قابلیت برش بیشتر است. هرچه پیکسل شما بیشتر باشد ، تصویر بالاتر خواهد بود. این می تواند معادل جزئیات بیشتر باشد ، به این معنی که می توان تصویر را بدون آسیب رساندن به جزئیات یا کیفیت تصویر ، بسیار بیشتر کرد.

دامنه و نویز پویا

همانطور که در بالا ذکر شد ، هرچه پیکسل بزرگتر باشد ، نور بیشتری می تواند جذب کند. این در واقع به این معنی است که پیکسل های بزرگتر می توانند اطلاعات بیشتری را جمع آوری کنند. این مسئله در مورد دامنه دینامیکی و عملکرد کم نور حائز اهمیت است.

دامنه دینامیکی اساساً محدوده تنهایی است که سنسور می تواند دریافت کند. به عبارت دیگر ، این میزان جزئیاتی است که سنسور می تواند هم در بالا و هم در پایین نور (در نور و سایه) ضبط کند. دامنه دینامیکی بالا به معنای جزئیات بیشتر در مناطق تاریک و روشن تصویر است.

پیکسل های بزرگتر معمولاً دامنه دینامیکی بالاتری دارند که یک امتیاز بزرگ است. این همچنین بدان معنی است که سنسور نسبت سیگنال به نویز بیشتری خواهد داشت. این به این معنی است که سنسور با نویز کمتری می تواند با دقت بیشتری نور را ضبط کند – که برای عکاسی در نور کم بسیار مهم است.

عمق میدان

یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر کیفیت تصویر ، عمق میدان است و این چیزی است که عکاسان به آن توجه زیادی می کنند. عمق میدان نشان می دهد که ناحیه مورد نظر شما چقدر نازک است. این همان چیزی است که به عکس ها جلوه ای جذاب و پس زمینه هایی از تمرکز می دهد.

سنسورهای بزرگتر به طور غیر مستقیم به عمق میدان نازک تری منجر می شوند و در نتیجه زمینه فوکوس بهتری ایجاد می شود. اما این از نظر فنی به دلیل اندازه سنسور نیست. درعوض ، به این دلیل است که یک عکاس با سنسور فول فریم مجبور است یا به سوژه نزدیک شود یا از لنزی با فاصله کانونی بیشتر استفاده کند – دو چیزی که مستقیماً بر عمق میدان تأثیر می گذارند.

بنابراین کدام سنسور برای شما مناسب است؟

با وجود انواع زیادی از سنسورها ، تشخیص تفاوت ها دشوار است.

سنسورهای بزرگتر معمولاً چندین مزیت نسبت به سنسورهای کوچکتر دارند. معمولاً دارای پیکسل های بیشتر ، پیکسل های بزرگتر ، وضوح بهتر ، عملکرد کم نور بهتر ، دامنه دینامیکی بالاتر و ایجاد عمق میدان بهتر است. یک دلیل وجود دارد که آنها توسط عکاسان حرفه ای ترجیح داده می شوند.

اما معمولاً گران ترند و منجر به دوربین بسیار بزرگتری می شوند – وجود سنسور فول فریم در گوشی های هوشمند 8 میلی متر امکان پذیر نیست.

بنابراین آیا کیفیت تصویر قیمت را توجیه می کند؟ امیدواریم این راهنما توضیح دهد که چگونه و چرا اندازه سنسور مهم است.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *