توسعه دهندگان Freenode پس از “تصاحب خصمانه” توسط شاهزاده کره ای از پروژه استعفا دادند


توسعه دهندگان Freenode پس از آنکه اندرو لی ، وارث تاج و تخت کره ، یک طرفه کنترل شبکه را در دست گرفت ، این پروژه را کنار گذاشتند. توسعه دهندگان آشنا به این پروژه با توجه به پیامدهای قابل توجه این اقدام برای جامعه منبع باز ، آن را “تصرف خصمانه” می دانند.

توسعه دهندگان Freenode پس از تصاحب خصمانه کشتی را ترک می کنند

Freenode به دلیل کار با IRC (اینترنت رله چت) ، یک شبکه چت گسترده شناخته شده است که هنوز هم بخشی جدایی ناپذیر از بسیاری از توسعه دهندگان و پروژه های منبع باز است.

پروژه Freenode در سال 2017 به طور کامل به اندرو لی فروخته شد.

در آن زمان ، لی موافقت کرد که بدون تغییر در شبکه ، از Freenode استفاده کند. از طریق اظهارات عمومی و خصوصی در هنگام فروش ، تیم توسعه و کارمندان به این نتیجه رسیدند که لی نمی تواند تغییرات گروهی را در Freenode اعمال کند.

در ماه مه 2021 ، حدود 20 یا 30 كارمند و توسعه دهنده Freenode در اعتراض به رهبری لی به طور دسته جمعی پروژه را ترك كردند. چندین کارمند سابق توضیحات مفصلی درباره چگونگی توقف کار Freenode با روح واقعی پروژه نوشته اند.

بیشتر عصبانیت متوجه اعمال ناگهانی کنترل اندرو لی در Freenode بر روی شماره اول است. رئیس سابق Freenode ، Christel Dalskjaer ، شرایط فروش را از توسعه دهندگان و کارمندان پنهان کرد و باعث شد آنها فکر کنند که این فروش فقط برای بودجه است و نه برای چیز دیگری.

مرتبط: خدمات پیام رسان فوری آنلاین کلاسیک برای چت با دوستان

به طور خلاصه ، تیم توسعه سابق و سایر کارمندان معتقد بودند که دالسکایر چیزی را فروخته است که هرگز فروخته است. دالسکایر به جای تأمین بودجه ، کل شبکه را به اندرو لی تحویل داد ، وی اکنون بر تمام داده های کاربر در شبکه کنترل دارد.

بعلاوه ، طبق منابع حقوقی مورد جستجو توسط تیم توسعه دهنده سابق Freenode ، تقریباً هیچ فرصتی برای استفاده از مجاری قانونی وجود ندارد.

پروژه های اصلی Freenode را به مقصد Libera.Chat ترک می کنند

حالا گرما روی اندرو لی و فرینو است. بیش از 20 توسعه دهنده و کارمند که بطور همزمان ترک می کنند فقط یک نگاه بد نیست – آنها مغز شبکه را با خود می برند.

علاوه بر این ، گزارشاتی حاکی از آن است که پروژه های دیگر پس از انتشار خبر ، Freenode را رها کرده اند. توزیع های اصلی لینوکس ، از جمله CentOS ، cURL و اوبونتو ، مانند Vim و RepRap از Freenode حذف می شوند. در روزهای آینده بدون شک موارد بیشتری دنبال خواهد شد.

مرتبط: بهترین توزیع لینوکس برای لپ تاپ چیست؟

نمی دانید این پروژه های منبع باز به کجا مهاجرت می کنند؟

تیم توسعه دهنده سابق Freenode قبلاً پروژه جدیدی به نام Libera.Chat را راه اندازی کرده است که جوامع و کاربران جدید را می پذیرد و آنها را می پذیرد. اگرچه Libera فقط در 19 مه 2021 تاسیس شد ، اما در حال حاضر خانه هزاران کاربر شده است و با افزایش دمای Freenode انتظار می رود که بیشتر تغییر کند.

منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *