9 مرحله حیاتی برای امنیت کامپیوتر ویندوز 10 شما


Ransomware و نرم افزار منسوخ شده با نقص های تخریب نشده و امنیت نادیده گرفته شده می توانند رایانه Windows 10 شما را در برابر حملات امنیتی احتمالی آسیب پذیر کنند.

با این حال ، ویندوز 10 همچنان امن ترین نسخه سیستم عامل است که مایکروسافت تاکنون منتشر کرده است. اما ، همانطور که آنها می گویند ، چیزی به نام امنیت بیش از حد در امنیت سایبری وجود ندارد. بنابراین ، در اینجا لیستی از بهترین روش ها وجود دارد که به شما کمک می کند تا کامپیوتر ویندوز 10 خود را ایمن تر کرده و خطر حملات احتمالی را کاهش دهید.

1. Flash را از ویندوز 10 حذف نصب کنید

Adobe Flash برای همیشه از بین رفته است. به دلیل مشکلات امنیتی متعددی که برای انجام آنها نیاز به وصله های سازگار است ، مدتهاست که بیشتر مرورگرهای مدرن پشتیبانی از محتوای Flash را متوقف کرده اند.

اگر Flash را نصب کرده و هنوز آن را حذف نکرده اید ، زمان آن فرا رسیده است. حذف نصب علاوه بر آزاد کردن فضای موجود در رایانه ، به جلوگیری از تهدیدهای امنیتی احتمالی برای رایانه شما به دلیل آسیب پذیری های جدید کمک می کند.

نصب Flash با Windows Update (KB4577586)

به روزرسانی برای ویندوز KB4577586: این به روزرسانی Adobe Flash Player نصب شده در رایانه شما را حذف می کند. مایکروسافت آن را به عنوان یک به روزرسانی تجمعی برای ویندوز منتشر کرد. اگر هنوز این راه حل سریع را نصب نکرده اید ، می توانید آن را به صورت دستی از فهرست Windows Update بارگیری کنید.

به روزرسانی را اجرا کنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. پس از نصب ، Flash Player را از رایانه شما حذف می کند.

از ابزار حذف Flash Player استفاده کنید

Adobe با استفاده از یک ابزار ویژه حذف Flash ، روشی آسان برای حذف Flash Player شما از رایانه های ویندوزی ارائه می دهد. برای استفاده از این ابزار ، آن را در رایانه خود بارگیری کرده و نصب کننده را ذخیره کنید.

قبل از شروع نصب ، حتماً همه برنامه ها ، از جمله مرورگر خود را با استفاده از Flash ببندید. سپس نصب را شروع کرده و کلیک کنید آره “ هنگامی که UAC (کنترل حساب کاربری) از شما خواسته است این کار را انجام دهید. در آخر ضربه بزنید حذف نصب کنید سپس راه اندازی مجدد برای حذف پرونده ها

پس از راه اندازی مجدد ، روی ضربه بزنید ویندوز + کلید کلید ای برای باز کردن File Explorer. در File Explorer ، مسیر ناوبری زیر را کپی و جایگذاری کنید.

ج: Windows system32 Macromed Flash

همه پرونده های موجود در این پوشه را حذف کنید. سپس مراحل را تکرار کنید ، مکان های زیر را باز کنید.

C: فلش Macromed ویندوز SysWOW64

Da appdata ٪ Adobe Flash Player

Da appdata ٪ Macromedia Flash Player

اکنون که از شر Flash موجود در رایانه خود خلاص شدید ، بیایید آن را از مرورگر خود نیز حذف کنیم. اگرچه مرورگرهای مدرن از محتوای Flash پشتیبانی نمی کنند ، ممکن است مرورگر شما همچنان با پلاگین Flash در دسترس باشد. در اینجا نحوه حذف Flash از مرورگر خود آورده شده است.

افزونه Flash را در مرورگر وب غیرفعال کنید

گوگل کروم

 1. Chrome را باز کنید و کلیک کنید لیست. سپس انتخاب کنید تنظیمات از گزینه ها.
 2. سپس برگه را باز کنید رازداری و امنیت از پنجره سمت راست به پایین بروید و روی ضربه بزنید تنظیمات سایت
 3. به بخش پایین بروید فهرست ، و موارد فوق فلاش و آن را غیرفعال کنید.

موزیلا فایرفاکس

 1. Firefox را شروع کرده و وارد سیستم شوید موضوع: مواد افزودنی در نوار آدرس ، Enter را فشار دهید.
 2. برگه را باز کنید مواد اضافی از پنجره سمت راست پیدا کنید پلاگین فلش سپس روی دکمه منوی کشویی کلیک کنید و آن را روی تنظیم کنید هرگز فعال نکنید.

نیازی نیست Flash را در مرورگر Edge مبتنی بر Chrome غیرفعال کنید ، زیرا به طور پیش فرض غیرفعال شده است. گزینه Flash ممکن است در آخرین نسخه Chrome و Firefox در دسترس نباشد. در این حالت نیازی به غیرفعال سازی دستی آن نیست.

2. یک نقطه بازیابی ایجاد کنید

Restore Points را به عنوان یک عکس فوری از سیستم خود در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد ویندوز را با خنثی سازی تغییرات سیستم به آخرین حالت خود برگردانید. اگرچه این ویژگی در همه نسخه های ویندوز موجود است ، اما باید آن را از System Properties فعال کنید تا کار کند.

هنگام نصب نرم افزار جدید یا به روزرسانی ویندوز ، Windows به طور خودکار یک نقطه بازیابی ایجاد می کند. با این حال ، قبل از ایجاد تغییر قابل توجه در سیستم های خود ، مانند ویرایش فایل های رجیستری یا تغییرات سخت افزاری ، بهتر است یک نقطه بازیابی به صورت دستی ایجاد کنید.

فعال سازی و ایجاد نقاط بازیابی آسان است. با این حال ، اگر می خواهید نقاط بازیابی روزانه را در ویندوز 10 فعال کنید ، این کمی مشکل است. برای رسیدن به این هدف ، باید برخی از ورودی های Policy Group Windows 10 Pro Group و ورودی های رجیستری کاربر خانگی Windows 10 را تغییر دهید.

3. رمزگذاری BitLocker را فعال کنید

نسخه های Windows 10 Pro و Enterprise همراه با یک ابزار رمزگذاری دیسک داخلی به نام بیت لاکر . این ویژگی محافظت از داده با ویندوز ادغام می شود و با رمزگذاری دستگاه ذخیره سازی ، از اطلاعات شما در برابر سرقت یا دسترسی غیرمجاز محافظت می کند.

BitLocker برای محافظت از داده های شما از TPM 1.2 یا بالاتر استفاده می کند ، هنگامی که سیستم آفلاین است امنیت بهینه را ایجاد می کند. در سیستم های بدون TPM ، برای شروع رایانه رمزگذاری شده یا از خواب رفتن به خواب زمستانی ، باید از کلید راه اندازی USB یا PIN استفاده کنید.

اگر از Windows 10 Home استفاده می کنید ، گزینه های بسیار خوبی برای BitLocker وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. از هر کدام از ابزارهای رمزگذاری که استفاده می کنید ، رمزگذاری کامل دیسک برای محافظت از نقطه پایان ضروری است.

4- برنامه ها را از منابع شناخته شده نصب کنید

نصب برنامه ها از منابع خارجی یا خارج از فروشگاه Microsoft می تواند برای کاربران جدید خطرناک باشد. برای کاهش خطرات ، می توانید ویندوز 10 را پیکربندی کنید تا هنگام نصب برنامه ای که از فروشگاه Microsoft نیست ، به شما هشدار دهد.

در اینجا نحوه انجام آن آورده شده است.

 1. کلیک شروع کنید وختر تنظیمات . سپس انتخاب کنید برنامه های کاربردی از پنجره تنظیمات.
 2. روی منوی کشویی زیر کلیک کنید محل تهیه برنامه ها را انتخاب کنید ، و انتخاب کنید هر کجا ، اما قبل از نصب برنامه ای که از فروشگاه Microsoft نیست ، به من هشدار دهید.

5- از محتوای دزدی دریایی خودداری کنید

محتوای سرقت شده مانند فیلم و نرم افزارهای پولی منابع رایج بدافزار هستند. هنگام بارگیری هرگونه نرم افزار ، محتوای رسانه ای یا اسناد ، حتماً آنها را از منابع معتبر بارگیری کنید. منابع معتبر شامل فروشگاه مایکروسافت ، فروشگاه رسمی توسعه دهندگان و توزیع مجدد کالا است.

6. ویندوز 10 و سایر برنامه ها را به روز نگه دارید

مایکروسافت به روزرسانی های خودکار را برای ویندوز 10 فعال می کند. با این وجود ، به دلیل وحشتناک بودن بروزرسانی خودکار ، برخی از کاربران ممکن است سرعت به روزرسانی ویندوز را کاهش دهند.

با این حال ، برای محافظت از سیستم خود در برابر تهدیدات امنیتی ، باید وصله های امنیتی نصب کنید. حتی اگر ضد بدافزار نیز اجرا کنید ، هر روز آسیب پذیری های جدیدی کشف می شود.

علاوه بر به روزرسانی ویندوز ، مطمئن شوید که همه برنامه های نصب شده در رایانه شما به روز شده اند. برنامه های قدیمی تر نسبت به حملات سایبری آسیب پذیرتر هستند. با نصب به روزرسانی ، اطمینان حاصل می کنید که آخرین اصلاحات امنیتی را دارید و همچنین عملکرد را بهبود می بخشد.

7. برنامه های غیرضروری و استفاده نشده را حذف کنید

معمولاً داشتن برنامه هایی که سالها از آنها استفاده نکرده اید. علاوه بر اشغال فضای ذخیره سازی ارزشمند برای SSD ها ، در صورت کشف یک آسیب پذیری جدید ، نرم افزارهای استفاده نشده می توانند خطر امنیتی ایجاد کنند.

برای حذف برنامه های استفاده نشده در ویندوز 10 ، کلیک کنید شروع کنید وكتب کنترل در نوار جستجو سپس کلیک کنید داشبورد کنترل برای باز کردن آن

در صفحه کنترل ، به برنامه ها وفتح برنامه ها و توابع. با این کار صفحه تمام برنامه های نصب شده پر می شود.

از طریق لیست پیمایش کنید ، برنامه مورد نظر برای حذف را انتخاب کنید و روی آن ضربه بزنید حذف نصب کنید . این کار را برای همه برنامه هایی که می خواهید حذف کنید تکرار کنید.

8. کنترل دسترسی پوشه را فعال کنید

پوشه کنترل دسترسی بخشی از آنتی ویروس Microsoft Defender است. این ابزار اختیاری با جلوگیری از رمزگذاری اطلاعات نرم افزار مخرب و ایجاد تغییرات ناخواسته ، در برابر حملات باج افزار محافظت می کند.

وقتی فعال باشد ، می تواند همه برنامه هایی را که سعی می کنند بدون اجازه پرونده ها را در پوشه محافظت شده اصلاح کنند ، کنترل کند. این از تلاش جلوگیری کرده و شما را از فعالیت مشکوک آگاه می کند.

در اینجا نحوه فعال سازی پوشه کنترل دسترسی در ویندوز 10 آورده شده است.

 1. کلیک شروع کنید وختر تنظیمات.
 2. باز کن به روز رسانی ها والمن
 3. روی برگه کلیک کنید امنیت ویندوز از پنجره سمت راست
  برنامه امنیتی ویندوز
 4. کلیک محافظت در برابر ویروس ها و تهدیدها در زیر زبانه Windows Security. با این کار پنجره Windows Security باز می شود.
 5. به پایین بروید محافظت در برابر باج افزار و روی لینک کلیک کنید بخش حفاظت از باج افزار .
  Windows Security Ransomware
 6. سوییچ فعال سازی دسترسی به پوشه را کنترل کنید . کلیک آره وقتی Windows Security از شما می خواهد اقدام را تأیید کنید.
  بازیابی باج افزار را برای ویندوز 10 فعال کنید
 7. برای افزودن پوشه ، روی ضربه بزنید پوشه های محافظت شده . روی دکمه کلیک کنید یک پوشه محافظت شده اضافه کنید ، پوشه را انتخاب کرده و کلیک کنید اضافه کردن پوشه “.

پس از افزودن پوشه ها ، عملکرد ضد باج افزار سایت های جدید را از نظر فعالیت مشکوک کنترل می کند. روی پیوند ثبت نام کلیک کنید ممنوعیت در زیر بخش کنترل دسترسی پوشه برای دیدن همه اقدامات مسدود شده قرار دارید.

9. رایانه های شخصی و کار را جدا کنید

دستگاهی برای استفاده شخصی و کار راحت تر. با این حال ، اگر از لپ تاپی استفاده می کنید که شرکت شما با دسترسی اداری کنترل می کند ، حریم خصوصی همیشه مسئله ساز خواهد شد.

همچنین ، یک رایانه کاری که به خطر بیفتد می تواند داده های شخصی و تجاری شما را به خطر بیندازد (یا بالعکس). بنابراین ، بهتر است داده های شخصی و حرفه ای بر روی دستگاه های جداگانه ذخیره شود.

همیشه ایده خوبی است که نگاهی بیندازید!

حفظ امنیت رایانه نباید استرس زا باشد. خوشبختانه ، ویندوز 10 دارای بسیاری از ویژگی های امنیتی اختیاری است که می تواند به شما کمک کند از تلاش های احتمالی برای سرقت اطلاعات حساس جلوگیری کنید.

اما این تمام نیست! روشهای زیادی برای محافظت از رایانه شما نیز وجود دارد. فعال کردن فایروال ، نصب راه حل های محافظت از اشخاص ثالث و محافظت در برابر ویروس ، استفاده از VPN و احراز هویت دو عاملی می تواند به محافظت از رایانه ویندوزی کمک کرده و خیال شما را راحت کند.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *