آزمون به عنوان سرویس (Taas) چیست؟


صنعت فناوری به دلیل خدماتی مانند SaaS ، PaaS ، BaaS و سایر خدمات ، با اضافه کاری های نامفهوم پر شده است و گاه به گاه تعدیل نیرو های جدید ظاهر می شود. مخفف در حال رشد دیگر TaaS است که مخفف Test as a Service است و این به معنای برون سپاری تمام فعالیت های آزمایش نرم افزار است.

در این مقاله شما همه چیز را در مورد Testing به عنوان یک سرویس و برخی از محبوب ترین راه حل های TaaS یاد خواهید گرفت. بیایید ابتدا با یک تعریف مختصر از TaaS شروع کنیم …

آزمایش TaaS چیست و چگونه کار می کند؟

تست به عنوان یک سرویس یا به اختصار TaaS مدلی است که در آن شرکت ها آزمایش نرم افزار محصول خود را به شرکت هایی که در عملیات آزمایشی تخصص دارند واگذار می کنند. به عبارت دیگر ، آزمون را به عنوان سرویس اجرا کنید.

اگرچه دلایل زیادی برای انتخاب TaaS وجود دارد ، اما بزرگترین جذابیت مدل TaaS این است که به شرکتها اجازه می دهد تا روی سایر زمینه های مهم کسب و کار خود مانند بهبود محصولات یا خدمات خود ، کاوش محصولات جدید یا برنامه ریزی اهداف بازاریابی و فروش خود تمرکز کنند ، به جای اینکه وقت خود را به کارهای تکراری مانند برنامه های آزمایشی اختصاص دهند.

دیگر مزیت اصلی TaaS مقیاس پذیری آن است. در اوایل توسعه نرم افزار ، اگر یک شرکت کوچک با بودجه محدود بودید ، مجبور بودید کاملاً از آزمایش نرم افزار دست بکشید. اما اکنون ، صرف نظر از اندازه شرکت خود ، می توانید در مدل خدمات متناسب با بودجه خود مشترک شوید.

این آزمون به عنوان یک سرویس هم توسط افراد و هم از طریق اتوماسیون انجام می شود. افرادی که در تست دستی شرکت دارند ، به نام تجزیه و تحلیل تضمین کیفیت (QA) ، یک سری مراحل گام به گام را برای شناسایی خطاهای ویژگی های اصلی برنامه شما انجام می دهند.

از طرف دیگر ، تست خودکار از ابزارها و اسکریپت ها برای انجام آزمایش برای شما استفاده می کند. البته تست خودکار از نظر کارایی و سرعت بهتر است.

توجه به این نکته مهم است که آزمایش یک نوع در مقابل نوع دیگر درست نیست.

به هر حال ، شما برای نوشتن این اسکریپت های خودکار به افراد نیاز دارید. انتخاب تکمیل کامل کار آزمایشی به صورت دستی نیز عاقلانه نیست ، زیرا بسیاری از مشاغل تکراری می توانند به صورت خودکار انجام شوند ، اما شما یا سازمان خود ممکن است تفاوت های ظریف و آزمایشی را که یک آزمایشگر انسانی می تواند ارائه دهد از دست دهید.

ترکیب تست دستی و اتوماتیک بهترین روش است.

مرتبط: افسانه های رایج در مورد هوش مصنوعی نادرست هستند

انواع آزمون ها به عنوان راه حل های خدماتی

انواع مختلفی از TaaS وجود دارد که نیازهای مختلفی را که در مرحله آزمایش محصول ایجاد می شود ، برآورده می کند. حتی می توانید از بین چندین سرویس تست متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

  1. تست عملکرد به عنوان یک سرویس: این نوعی آزمون است که در آن یک تحلیلگر تضمین کیفیت تعیین می کند که آیا بخشی از برنامه مطابق با نیازهای عملکردی آن کار می کند یا خیر. این کار با وارد کردن ورودی های برنامه و بررسی خروجی ها انجام می شود تا ببینید آیا برنامه مطابق هدف کار می کند یا خیر. آزمون عملکردی اغلب “تست جعبه سیاه” نامیده می شود زیرا ما فقط به نتایج برنامه علاقه مند هستیم و نه به کار داخلی یا ساختار آن. علاوه بر این ، این نرم افزار همچنین از نظر ناوبری ، قابلیت استفاده و شرایط خطا بررسی می کند.
  2. اعدام به عنوان آزمون خدمات: یک تست عملکرد پایداری ، سرعت و پاسخگویی نرم افزار را ارزیابی می کند. این کار با تکثیر دنیای واقعی با ایجاد کاربران مجازی و انجام تست های مختلف مانند تست خیساندن ، آزمایش پرش ، تست استرس و موارد دیگر انجام می شود.
  3. امنیت به عنوان یک تست سرویس: نوعی آزمایش نرم افزار انجام می شود ، آزمایش امنیت برای اطمینان از ایمن بودن برنامه و عاری از آسیب پذیری در برابر تهدیدات مخرب. در تست نرم افزار امنیتی ، اسکن کامل نرم افزار شما برای شناسایی آسیب پذیری های احتمالی انجام می شود. و اگر واقعاً نقصی وجود داشته باشد ، تضمین های کیفیت آنها را برطرف می کند.
  4. آزمون رگرسیون به عنوان یک سرویس: آزمایش رگرسیون برای اطمینان از تغییر کد اصلی یا افزودن ویژگی های جدید بر برنامه تأثیر منفی نمی گذارد. همچنین بررسی می کند که آیا تغییرات جدید مشکل قبلی را حل می کند یا خیر. حتی یک تغییر ناچیز و جزئی می تواند باعث حوادث غیرمترقبه شود. تست رگرسیون راهی برای بررسی این مسئله است.

چه زمانی باید تست را به عنوان سرویس (TaaS) ترجیح دهید؟

TEST براساس مدل برون سپاری است. مانند سایر خدمات برون سپاری ، ترجیح آن است که هزینه انجام این فعالیتها خودتان بیشتر باشد ، نه این که صرفاً کار کل امور خارجی را برون سپاری کنید.

اگرچه کاهش هزینه ها عامل اصلی تأمین نیرو در خارج از کشور است ، اما این تنها عامل نیست. در اینجا بسیاری از متغیرهای دیگر وجود دارد که TaaS را به گزینه ای بهتر از تست نرم افزار سنتی ترجیح می دهند.

  • تجربه: در حالی که یک شرکت بر روی تولید محصولات خود تمرکز دارد ، صرف منابع برای آزمایش می تواند باعث حواس پرتی بزرگ شود. این بدان معنا نیست که نباید به راحتی ازمون استفاده کرد. دقیقاً برعکس. به جای اینکه توسعه دهندگان را مجبور به کار در زمینه آزمایش (همراه با توسعه محصول) یا برون سپاری و راه اندازی یک بخش آزمایش جدید کنیم ، رویکرد منطقی تر استخدام شرکت دیگری است که در ارائه خدمات آزمایش تخصص دارد.
  • کمبود زیرساخت تست: هنگام شروع کار ، اکثر شرکت ها منابع لازم برای شرکت در آزمون را ندارند. این شامل آزمایش نرم افزار ، زیرساخت های سخت افزاری ، هزینه های سرور و … است. منابع مورد نیاز برای تهیه این کل آزمون معمولاً از بازده بالقوه فراتر می رود.
  • برای بهبود استانداردهای آزمون: آزمایش محصولات می تواند نتیجه نتایج شما را تحت تأثیر قرار دهد. استخدام یک مجموعه آزمایشی حرفه ای می تواند روند تست را کارآمدتر کرده و در نتیجه برنامه های شما را با ثبات تر و بدون خطا کند.

آزمایش به عنوان سرویس می تواند هزینه ها را کاهش دهد

امیدواریم این راهنمای کوتاه نمونه TaaS را به شما نشان داده باشد. دقیقاً مانند برنامه همراه به عنوان سرویس و رایانه رومیزی به عنوان سرویس ، TaaS می تواند ضمن کاهش هزینه ها به شما در دستیابی به کارایی و دوام بیشتر کمک کند.

مدل “آزمون به عنوان یک سرویس” و “به عنوان یک سرویس” به طور کلی هنوز در مراحل ابتدایی هستند ، اما مطمئناً تکامل می یابند.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *