توضیح کدک های صوتی بلوتوث با وضوح بالا


آیا با بسیاری از رمزگذارهای بلوتوث موجود امروز گیج شده اید؟ دیگر نگران نباشید! بگذارید توضیح دهیم که کدک های بلوتوث امروزه محبوب هستند ، چگونه کار می کنند ، چه کسی بهتر است و چرا.

LDAC چیست؟

LDAC در CES 2015 به بازار عرضه شد و توسط Sony Codec طراحی شد که ادعا می کند صدای بی سیم را با کیفیت بالا ارائه می دهد. LDAC به شما امکان انتقال صدای بی سیم با کیفیت بالا تا 32 بیت / 96 کیلوهرتز را از طریق بلوتوث با سرعت تا 990 کیلوبیت بر ثانیه می دهد.

سونی می گوید که LDAC به دلیل کدگذاری کارآمد و “بسته پیشرفته” به شما امکان می دهد داده های سه برابر کدک های صوتی فعلی را جریان دهید.

LDAC با کدک استاندارد Bluetooth SBC که حداکثر سرعت داده را 328 کیلوبیت بر ثانیه و Qualcomm aptX HD را فراهم می کند ، به شما امکان می دهد تا با سرعت 576 کیلوبیت بر ثانیه جریان داشته باشید. حتی پرچمدار aptX Adaptive پرچمدار کوالکام که از 279 کیلوبیت بر ثانیه به 860 کیلوبیت بر ثانیه می رسد ، نمی تواند با LDAC سونی رقابت کند.

مرتبط: هدست بی سیم خریداری می کنید؟ چیزهایی که لازم است بدانی

علاوه بر این ، در سال 2019 ، LDAC موفق به دریافت گواهینامه “High-Res Audio Wireless” از انجمن صوتی ژاپن (JAS) شد. در مورد معنای LDAC ، سونی آن را توضیح نداده است ، بنابراین نمی توانیم در مورد معنای آن چیزی بگوییم.

aptX چیست؟

aptX در دهه 80 راه اندازی شد ، یک الگوریتم رمزگذاری صوتی است. در ابتدا مورد استقبال استودیوهای فیلم سازی و اپراتورهای تلویزیونی قرار گرفت ، اما بعداً استیون اسپیلبرگ برای پخش 5.1 صدای فراگیر دیجیتال برای فیلم های خود ، aptX را به عنوان ضبط صوتی پذیرفت.

امروزه ، aptX کاملاً مترادف با فناوری بلوتوث است و در بسیاری از رایانه ها ، تلفن های هوشمند و بسیاری دیگر از محصولات الکترونیکی مصرفی یافت می شود.

علاوه بر این ، aptX می تواند هر صوتی را به صورت CD-ROM 16 بیتی / 44.1 کیلوهرتز انتقال دهد و سرعت داده آن 352 کیلوبیت بر ثانیه است. از آنجا که aptX از فشرده سازی برای کمک به به حداقل رساندن مشکلات تأخیر استفاده می کند ، “CD” آن لزوما “با کیفیت CD” نیست.

LHDC چیست؟

LHDC (همچنین با نام HWA شناخته می شود) یک کدک صوتی با وضوح بالا و تأخیر کم است که از سرعت انتقال تا 900 کیلوبیت بر ثانیه و سرعت نمونه برداری تا 96 کیلو هرتز پشتیبانی می کند. انجمن صوتی ژاپن (JAS) نیز مانند LDAC ، LHDC را با گواهینامه صوتی بی سیم با وضوح بالا تأیید کرده است. در حال حاضر ، LHDC و LDAC تنها کدک هایی هستند که دارای صوت بی سیم Hi-Res هستند.

من در حال انجام LLAC هستم

رمزگذار صوتی با تأخیر کم (LLAC) یک فناوری صوتی بی سیم با کیفیت بالا و مبتنی بر LHDC است ، اما برای عملکرد تأخیر کم بهتر طراحی شده است زیرا ادعا می کند تاخیر تا پایان 30 میلی متر است. LLAC از نرخ بیت 400-600 کیلوبیت بر ثانیه ، عمق بیت تا 24 بیت و سرعت نمونه برداری تا 48 کیلوهرتز پشتیبانی می کند.

LLAC به دلیل قابلیت انتقال صدا با تأخیر کم ، محبوبیت بیشتری در بین گیمرها دارد.

مرتبط: بررسی هدفون بی سیم هیبریدی EPOS GTW 270

آیا LDAC بهتر از aptX است؟

از نظر مشخصات به تنهایی ، LDAC قطعاً بهتر از aptX است. با این حال ، اگر ما در مورد تجربه واقعی استفاده از دو کدک در دنیای واقعی صحبت کنیم ، در آنجا ممکن است تفاوت واقعی نداشته باشید.

آیا LHDC بهتر از aptX است؟

اگر به دنبال کدک بلوتوث با کارایی پایین هستید ، LHDC بهتر از aptX است. اما از نظر کیفیت صدای واقعی ، ممکن است تفاوت زیادی در آنجا مشاهده نکنید.

آیا LHDC بهتر از LDAC است؟

LHDC و LDAC هر دو دارای نرخ انتقال و میزان نمونه برداری مشابه هستند. با این وجود عملکرد LHDC از نظر صدای کم تاخیر عملکرد بهتری دارد و از LDAC بهتر عمل می کند.

آیا LLAC بهتر از LHDC است؟

LLAC به گونه ای طراحی شده است که دارای تاخیر تأخیر کمتری است ، با تاخیر پایان به پایان حدود 30 میلی متر. در نتیجه ، LLAC در برخی موارد خاص مانند بازی های حرفه ای که بازیکنان دوست دارند جلوه های صوتی بازی خود را با کمترین تأخیر ممکن بشنوند ، از LHDC بهتر است.

aptX امروزه محبوب ترین و پرکاربردترین کدک بلوتوث است. روی کاغذ ، ممکن است فکر کنید به هیچ وجه یک کدک اختصاصی نیست ، اما وقتی صحبت از استفاده در دنیای واقعی می شود ، اکثر مردم به کدک با تأخیر کم مانند LLAC احتیاج ندارند.

با توجه به مزایای aptX ، یک قالب فشرده صدا با اندازه پرونده بسیار کم ، نمی توانید aptX را شکست دهید.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *