سایپرپانک ها چه کسانی هستند و برای چه چیزی انتخاب می شوند؟


با تسلط ارزهای رمزپایه بر چرخه خبر ، جامعه سایفرپانک بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. استفاده روزافزون از فناوری بلاکچین همچنین به این معنی است که تعداد افرادی که به آنها سایپرپانک معروف هستند به سرعت در سراسر جهان در حال افزایش است ، که این مسئله باعث نگرانی دولت و نهادهای اجرای قانون می شود.

اما چه کسی پانک های سایفر است ، آنها از کجا آمده اند و چه می خواهند؟

Cypherpunk چیست و داستان آنها چیست؟

جنبش cypherpunk تاریخ مشخصی برای تولد ندارد. با این حال ، ریشه آن را می توان در اواسط دهه 1970 جستجو کرد ، زمانی که دولت ایالات متحده استاندارد رمزگذاری داده (DES) و مطالعه پیشگامانه مارتین هیلمن و ویتفیلد دیوی را در مورد رمزنگاری کلید عمومی منتشر کرد.

پیش از این ، رمزنگاری به عنوان یک فن آوری ، یک زمینه کاملاً تخصصی بود. این فقط توسط ارتش و سرویس های اطلاعاتی استفاده می شود و مقدار زیادی کار در این منطقه طبقه بندی می شود.

در سال 1992 ، سه دوست ، اریک هیوز ، تیموتی می و جان گیلمور ، جلسه ای برگزار کردند که در نهایت منجر به جنبش سایبرپانک شد.

هیوز ریاضی دان دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی بود ، می تاجر استخدام شده توسط اینتل بود و گیلمور دانشمند کامپیوتر بود که در Sun Microsystems کار می کرد (اکنون متعلق به اوراکل است). این سه نفر درمورد مسائل مربوط به رمزگذاری و حریم خصوصی با هم بحث کردند.

تقریباً در همان زمان ، هیوز ، می و گیلمور مجموعه ای از پروژه ها را آغاز كردند كه مورد توجه بسیاری قرار گرفتند: هیوز لیست پستی Syperpunk را راه اندازی كرد و اولین برنامه بازنشر ناشناس را در حالی كه می «مانیفست آنارشیست Crypto» را منتشر كرد ، اجرا كرد.

جودیت “جود” ملخون با دیدن اینکه جنبش جدید به سرعت در فضای مجازی در حال شتاب گرفتن است ، اصطلاح “سایفرانپانک” را برای توصیف جامعه با بازی روی کلمه “رمز” و تغییر آن به “رمز” و ترکیب آن با ژانر “سایبرپانک” معرفی کرد. علمی تخیلی

در سال 1993 ، هیوز اثری نوشت و منتشر کرد که آغاز جنبش سایبرپانک باشد ، مانیفست Syperpunk .

جنبش Syperpunk: اهداف و اهداف

همانطور که در بیانیه Cypherpunk آمده است:

رازداری برای یک جامعه باز در عصر الکترونیک ضروری است. رازداری محرمانه نیست. س personalال شخصی چیزی است که فرد نمی خواهد همه دنیا بدانند ، اما س secretال مخفی چیزی است که هیچ کس نمی خواهد آن را بداند. محرمانه بودن توانایی آشکار سازی انتخابی خود به جهان است.

هدف اصلی این است که به وضوح توانایی انتخاب آنچه را باید از خود فاش کنیم و آنچه را از خود پنهان کنیم ، حفظ کنیم و قبرسی ها می خواهند بدون مداخله دولت و شرکت به این مهم دست پیدا کنند.

علاوه بر این ، بسیاری از اپراتورها معتقدند که دولتها نظارت گسترده ای بر شهروندان انجام می دهند و داده های مهم برنامه های نظارت انبوه فوق را جمع آوری و نگهداری می کنند. همانطور که از یافته های ادوارد اسنودن در مورد PRISM ، NSA ، GCHQ و سایر برنامه های جمع آوری اطلاعات می دانیم ، این درست است.

در صنعت مالی ، قبرسی ها همچنین از عدم حضور دولت ها و بانک های مرکزی در هرگونه معاملات پول حمایت می کنند. آنها معتقدند که م institutionsسسات مالی تحت مدیریت یک سیستم مرکزی قادر به جلوگیری از جرایمی مانند کلاهبرداری ، سرقت و پولشویی نیستند. این باور نقش اصلی را در تولد بیت کوین و ارزهای رمزپایه دیگر داشت.

سایپرونک چه کاری انجام می دهد؟

چگونه امدادگران به دفاع یا تأکید بر منافع خود ادامه می دهند؟ بیانیه مطابق با این است:

ما ، سایفرپانک ها ، متعهد به ساخت سیستم های ناشناس هستیم. ما با رمزگذاری ، سیستم های ارسال نامه ناشناس ، امضاهای دیجیتالی و پول الکترونیکی از حریم خصوصی خود محافظت می کنیم.

طی دهه گذشته ، سایفرپانک تعداد زیادی ویژگی مبتنی بر رمزنگاری ایجاد کرده است که از حرکت پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، در سال 1997 ، Severbank انگلیس ، آدام باك ، هاشكش را توسعه داد ، یك سیستم معاملات ناشناس كه برای جلوگیری از حملات هرزنامه ای و سایبری مورد استفاده قرار می گرفت.

سپس ، در سال 1998 ، مهندس رایانه وی دای پیشنهادی را منتشر کرد که به b-money ، “سیستم پول الکترونیکی ناشناس و توزیع شده” اشاره داشت که به عنوان الگویی برای توسعه ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین شناخته می شود. این سهم دای در ارز رمزنگاری شده است ، پس از آن به عنوان کوچکترین زیر واحد Ether: Wi.

در سال 2004 ، توسعه دهنده Hal Finney ، Adam Back’s Hashcash را ارتقا داد و اولین فهرست قابل استفاده مجدد را برای سیستم تجاری ایجاد کرد که بعداً پایه ارزهای رمزپایه شد. همچنین فینی در زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009 به اولین دریافت کننده بیت کوین تبدیل شد.

کد و اسکریپت های نوشته شده توسط cypherpunks اغلب رایگان بوده و به راحتی در اینترنت در دسترس هستند. دلیل این امر این است که به عنوان مدافعان حق حریم خصوصی ، سایفرپانک می خواهد سایپرپانک های دیگر از آن استفاده کنند ، کدهای دیگری را مورد حمله قرار داده و آنها را بهبود ببخشند تا امنیت آنها در حد امکان باشد.

به طور خلاصه ، با ایجاد یک نوآوری بر روی دیگری ، جنبش سایبرپانک به آرامی در خارج از ایالات متحده و انگلستان شتاب می گیرد.

قابل توجه Cypherphunks

در بیانیه A Cypherpunk Hughes آمده است که هویت شخصی Cypherpunk “مشخص نیست” و به نظر می رسد این جنبش یک جنبش زیرزمینی است. با این حال ، برخی از اعضا با کار خود در این زمینه موفق به کسب عناوین بین المللی شده اند. شما قطعاً درباره محبوب ترین قبرسی های قرن 21 شنیده اید.

  • جولیان آسانژ: بنیانگذار ویکی لیکس شاید مشهورترین نماد Seafarbank تاکنون باشد. اگرچه ویکی لیکس در سال 2006 راه اندازی شد ، اما در اوایل سال 2010 تنها در جهان خوشحال بود ، آسانژ گفت که او در سال 1993 یا 1994 به جنبش سایبرپانک پیوست.
  • یعقوب آپلبوم: یکی از توسعه دهندگان ناشناس مرورگر وب Tor که از مسیریابی پیاز استفاده می کند ، cypherpunk است. وی همچنین سخنگوی ویکی لیکس بود.
  • برام کوهن: بنیانگذار بستر اشتراک فایل BitTorrent برنامه Saverbank است. در سال 2017 ، وی بنیانگذار شبکه Chia شد و ارز رمزپایه Chia را توسعه داد.
  • ساتوشی ناکاموتو: بنیانگذار بیت کوین همچنین نام بزرگ دیگری در جامعه سایبرپانک است. اما به غیر از نام او ، هیچ کس واقعاً تصویر زمینه ساتوشی ناکاموتو را نمی داند.

آخرین و نه کمترین ، گرچه او هرگز به عنوان سایبرپانک شناخته نشده است ، اما داستان ادوارد اسنودن به عنوان یک نمونه مشهور از نظارت دولت ذکر شده است ، که به اعتبار جنبش سایبرپانک برای جدا شدن از کنترل دولت اعتبار بیشتری می بخشد.

سایپرپانک ها جایی نمی روند

همانطور که پیشرفت های فن آوری همچنان پرسش های مهم جدیدی راجع به داده ها و حریم خصوصی ایجاد می کند ، داشتن جامعه ای مانند سایفرانکس طبیعی به نظر می رسد.

سایپرپانک ها فناوری های مختلفی هستند که منجر به ارز رمزپایه شده اند. جذابیت غالب ارزهای رمزپایه ، شاهدی بر موفقیت جنبش سایبرپانک است. به طور کلی ، به نظر می رسد که قبرسی ها فقط به جلو حرکت می کنند و به زودی به جایی نخواهند رفت.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *