چگونه می توان پنجره را همیشه در بالا در Linux نگه داشت


چند وظیفه ای روی صفحه نمایش کوچک یک چالش است. نمی توانید همزمان بسیاری از برنامه ها را روی صفحه باز کنید و برای کار بر روی آنها باید مدام بین برنامه های مختلف جابجا شوید.

اگر از لینوکس استفاده می کنید ، می توانید از ویژگی Always on Top برای غلبه بر این و بهبود عملکرد چند وظیفه استفاده کنید. در اینجا یک راهنما برای کمک به شما در این فرآیند آورده شده است.

چه چیزی همیشه در اوج است؟ و چرا باید استفاده شود؟

همیشه در بالا یک ویژگی موجود در اکثر توزیع های لینوکس وجود دارد که به شما امکان می دهد یک برنامه را روی دسک تاپ خود نصب کنید تا همیشه در سایر ویندوزهای برنامه ظاهر شود ، مهم نیست که چه برنامه هایی دارید یا در رایانه باز می کنید.

به عنوان مثال ، فرض کنید شغل شما نیاز به استفاده از چندین برنامه در حالت تقسیم صفحه در دسک تاپ شما دارد ، بنابراین با ادامه چرخاندن برنامه های دیگر به آن ، به یک برنامه نیاز دارید که همیشه در بالای صفحه باشد. در این حالت ، می توانید حالت Always on top را فعال کنید تا این پنجره برنامه خاص همیشه در بالای دسک تاپ ظاهر شود.

با فعال بودن Always On Top ، همه برنامه های باز و برنامه های جدیدی که از این پس باز می کنید پشت برنامه نصب شده شما هستند. اگر ترجیح می دهید ، می توانید برنامه نصب شده خود را به اطراف دسک تاپ منتقل کنید تا آن را مطابق با ترجیحات خود تنظیم کنید ، و همچنان به حرکت روی سایر پنجره های برنامه ادامه می یابد. پس از پایان کار در نمای چند پنجره ای و دیگر نمی خواهید برنامه در بالای دسک تاپ ظاهر شود ، می توانید آن را حذف نصب کرده و به حالت پیش فرض پنجره بازنشانی کنید.

با این وجود ، یک نکته را باید بخاطر بسپارید این است که ویژگی “همیشه بالای صفحه” با برنامه های بزرگتر کار نمی کند. منطقی است ، زیرا در حالت ایده آل شما برای استفاده از فضای صفحه خود پنجره برنامه را به حداکثر می رسانید و فعال کردن حالت “همیشه در بالای صفحه” در وهله اول ، با هدف عملکرد مغایرت دارد.

چگونه همیشه می توان از بالا در لینوکس فعال کرد

چندین روش مختلف برای فعال کردن گزینه Always on top در لینوکس وجود دارد. می توانید این کار را به صورت دستی با ماوس انجام دهید ، یا برای فعال شدن سریعتر از میانبر صفحه کلید استفاده کنید. علاوه بر این ، یک ترفند ویژه برای دسترسی سریع وجود دارد که باعث می شود تعویض سریعتر انجام شود.

مرتبط: میانبرهای دسک تاپ چیست و چگونه کار می کنند؟

بیایید جزئیات هر یک از این روش ها را بررسی کنیم.

1. همیشه Allow به صورت دستی اجازه دهید

به طور پیش فرض ، و شاید بهترین راه برای فعال کردن حالت Always On استفاده از دستی و ماوس و صفحه کلید باشد. این شامل دو مرحله زیر است:

 1. برنامه ای را که می خواهید در بالای صفحه پین ​​کنید ، باز کنید.
 2. بر روی نوار عنوان برنامه کلیک راست کرده و انتخاب کنید همیشه در بالا از گزینه های منو. متناوباً ، روی نوار عنوان کلیک راست کرده و یک کلید را فشار دهید ت

پس از فعال شدن ، پنجره ثابت شما اکنون به سایر پنجره های برنامه روی دسک تاپ منتقل می شود. برای غیرفعال کردن آن ، دوباره به همان مراحل بروید.

2. “همیشه در بالا” را با استفاده از میانبرهای صفحه کلید فعال کنید

اگرچه روش پیش فرض به خوبی کار می کند ، اما نیاز به استفاده از ماوس دارد و شامل یک مرحله اضافی است. با این حال ، اگر ترجیح می دهید از صفحه کلید روی ماوس استفاده کنید ، روش مستقیم تری برای فعال کردن عملکرد Always on top دارید.

برای استفاده از این روش ، برنامه ای را که می خواهید در بالای دسک تاپ آویزان شود باز کنید و میانبر صفحه کلید را فشار دهید فاصله Alt + . وقتی پنجره منو ظاهر شد ، کلید را فشار دهید تی برای فعال کردن همیشه در بالا. برای برون رفت از شرایط ، همان مراحل را دنبال کنید.

3. همیشه با یک میانبر سفارشی به جلو بروید

در حالی که دو روش مورد بحث ما تاکنون کارساز بوده است ، اما اگر می خواهید یک روش سریع تر برای تغییر “همیشه در بالا” داشته باشید ، می توانید این کار را با ایجاد یک میانبر صفحه کلید سفارشی برای آن انجام دهید. به این ترتیب می توانید از استفاده از ماوس خودداری کرده و حتی از مرحله اضافی که ابتدا گزینه های منو را روشن کرده و سپس یک کلید را فشار دهید ، رد شوید تی کاملا.

برای ایجاد یک میانبر سفارشی ، ابتدا باید نصب کنید wmctrl روی سیستم شما Wmctrl یک برنامه Unix / Linux است که به شما امکان می دهد با X Window Manager تعامل داشته باشید و به شما امکان می دهد ویندوز و ورودی های کاربر را در سیستم مدیریت کنید.

برای نصب بسته ، ترمینال را باز کرده و دستور زیر را وارد کنید:

 sudo apt install wmctrl

پس از نصب wmctrl ، مراحل زیر را دنبال کنید تا یک میانبر سفارشی ایجاد کنید:

 1. باز کن پیکربندی سیستم .
 2. قابل اعتماد و متخصص صفحه کلید و روی برگه کلیک کنید میانبرها .
 3. پیدا کردن میانبرهای سفارشی از پنجره سمت راست کلیک کرده و دکمه را کلیک کنید اضافه کردن میانبرهای سفارشی در انتها.
 4. در پنجره بازشو ، روی جعبه متن مقابل ضربه بزنید نام و یک نام برای میانبر خود وارد کنید.
 5. برای برچسب زدن تیم ، روی جعبه متن مجاور کلیک کنید و دستور زیر را وارد کنید:
   wmctrl -r :ACTIVE: -b toggle,above
  با استفاده از wmctrl یک میانبر سفارشی ایجاد کنید
 6. روی دکمه کلیک کنید کاربرد “ .
 7. دوبار کلیک کنید اختصاص داده نشده در بخش اتصال صفحه کلید ، روی کلید ترکیبی که می خواهید به این میانبر اختصاص دهید ضربه بزنید.
  با استفاده از wmctrl یک میانبر سفارشی ایجاد کنید

کلید ترکیبی همیشه روشن همیشه باید فعال باشد.

برای بررسی اینکه آیا کار می کند ، روی پنجره برنامه ای که می خواهید در بالای دسک تاپ ذخیره کنید کلیک کنید و میانبر صفحه کلید را فشار دهید. میانبری که من ایجاد کردم به عنوان یک سوئیچ عمل می کند بنابراین می توانید پنجره Always-on-Front را با آن فعال یا غیرفعال کنید.

تحت ویندوز به طور موثر ویندوز را مدیریت کنید

با استفاده از یکی از سه روشی که در بالا ذکر شد ، باید بتوانید حالت “Always on top” را برای هر برنامه در رایانه لینوکس خود تغییر دهید. اگرچه داشتن چندین روش برای استفاده از ویژگی پنجره اغراق آمیز به نظر می رسد ، اما به شما این امکان را می دهد که یکی از مواردی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

روش میانبر سفارشی احتمالاً روش ایده آل برای تغییر عملکرد Always on top است. اگرچه ابتدا باید آن را تنظیم کنید ، اما راحتی بیشتری که نسبت به سایر روش ها فراهم می آورد ، هنگامی که به این فکر می کنید که در آینده چند بار از آن استفاده می کنید ، باعث صرفه جویی در تعداد زیادی کلیک می شود.

اگرچه می توانید سیستم عامل گرافیکی لینوکس خود را با استفاده از محیط های دسک تاپ و مدیران پنجره کنترل کنید ، کار با خط فرمان مزایای خود را دارد. اگر در لینوکس تازه کار هستید ، یادگیری چند دستور اساسی راه شما را برای تبدیل شدن به یک کاربر پیشرفته هموار می کند.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *