نحوه بررسی سلامت کامپیوتر با ویندوز 10 یا لپ تاپ


همانطور که از سلامتی خود مراقبت می کنید ، مراقبت از رایانه ویندوز 10 نیز مهم است.بهترین روش برای تعیین سلامت رایانه ، اجرای گزارش های مختلف مانند گزارش های ایجاد شده توسط Windows Security و Performance Monitor است.

در اینجا نحوه انجام بررسی کامل وضعیت رایانه ، سپس با استفاده از این گزارش ها نحوه کار سخت افزار همراه با برخی نکات و راه حل ها برای موارد خاص که ممکن است نیاز به رفع آنها داشته باشد ، مشاهده می شود.

نحوه اسکن کامپیوتر با استفاده از Windows Security

اگر می خواهید از سیستم شما یک مرور سریع و آسان برای استفاده داشته باشید ، Windows Security می تواند آن را ارائه دهد. برای شروع برنامه ، سیستم را جستجو کنید امنیت ویندوز .

پس از باز کردن ، روی ضربه بزنید کارایی و سلامتی اعضای بدن . یک پارتیشن تقسیم شده است گزارش بهداشت به مناطق مختلف بروید ، هر مشکلی را مشخص کنید و راه حل چیست.

همانطور که در تصویر نشان داده شده است ، Windows Security به طور دوره ای پس زمینه را بررسی می کند تاریخ آخرین معاینه بنابراین نیازی به اجرای دستی این کار نیست.

گزارش بهداشت شامل موارد زیر است:

  • گنجایش انبار : اگر سیستم شما فضای دیسک کافی برای انجام کارهایی مانند به روزرسانی ویندوز را دارد.
  • عمر باتری: اگر مورد دیگری ، مانند تنظیمات روشنایی ، عمر باتری را کاهش می دهد.
  • برنامه ها و نرم افزارها: اگر موردی نصب شده است که نیاز به به روزرسانی دارد ، یا خراب است.
  • سرویس Windows Time : اگر ساعت شما همگام نشده است یا کار نمی کند ، این ممکن است بر اتصال به اینترنت شما تأثیر بگذارد و مشکلات دیگری ایجاد کند.

اگر همه چیز خوب باشد ، با علامت چک سبز مشخص شده اند. در غیر این صورت ، بررسی زرد نشان می دهد که می توانید برای دیدن مشکل خاص و چگونگی رفع آن کلیک کنید (با قابلیت راه اندازی خودکار عیب یاب در برخی موارد).

نحوه بررسی کامپیوتر با استفاده از Performance Monitor

برنامه Performance Monitoring همراه با ویندوز 10 ارائه می شود و ابزاری پیشرفته برای ردیابی مواردی مانند دیسک ، حافظه و استفاده از شبکه است. با جستجوی سیستم می توانید آن را اجرا کنید نظارت بر کارایی .

با استفاده از Performance Monitor می توانید دو گزارش ایجاد کنید: تشخیص عملکرد سیستم و سیستم .

برای ایجاد این موارد:

  1. از پنجره سمت چپ گسترش دهید مجموعه های جمع آوری داده> سیستم .
  2. کلیک راست هر کدام از تشخیص عملکرد سیستم و سیستم و موارد فوق شروع کنید .
  3. هر گزارش می تواند حدود یک دقیقه طول بکشد. پس از پایان کار ، می توانید از طریق آن به آن دسترسی پیدا کنید گزارشات> سیستم . نام های گزارش حاوی تاریخ ایجاد آنها است.

برای راهنمایی در مورد خواندن این گزارش ها و سایر نکات پیشرفته برای استفاده از این ابزار ، به مقاله ما در مورد نحوه استفاده از عملکرد مانیتور به عنوان یک کاربر قدرتمند مراجعه کنید.

نحوه بررسی سلامت باتری با مطالعه خواب

اگر سیستم شما از خواب پشتیبانی می کند ، می توانید گزارشی را برای ارزیابی وضعیت باتری و اطلاع از نحوه استفاده از آن اجرا کنید. این برای شناسایی برنامه ها یا دستگاه هایی که شاید زیاد غیر ضروری از انرژی زیادی استفاده می کنند مفید است.

برای بررسی چرخه برق رایانه می توانید آن را روی رایانه رومیزی اجرا کنید ، اما بدیهی است که برای کاربران لپ تاپ بهتر ارائه می شود. برای این افراد ، این گزارش می تواند برای شما مفید باشد که نشان می دهد باتری شما چند چرخه را پشت سر گذاشته است ، این بدان معنی است که باتری چند بار از بین رفته و پر شده است.

برای شروع ، باید یک خط فرمان بالا باز کنید. کلیک کنید کلید ویندوز + X و موارد فوق خط فرمان (سرپرست) .

هیچ مطالعه خواب به عنوان یک ابزار دسترسی به رایانه شما وجود ندارد ، بنابراین ما می توانیم از یک دستور برای ایجاد یک فایل HTML برای گزارش استفاده کنیم. برای انجام این کار ، این را در خط فرمان وارد کنید:

 powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%Desktopmysleepstudy.html

با این کار فایلی روی دسک تاپ به نام نمایش داده می شود mysleepstudy.html . در صورت تمایل ، دستورالعمل مسیر دیگری را برای پرونده یا نام پرونده تنظیم کنید.

به طور پیش فرض ، تست خواب سه روز آخر را پوشش می دهد. برای تعیین تعداد روزها ، دستور زیر را وارد کنید روزها برای اعداد تا 28:

 powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%Desktopmysleepstudy.html /Duration DAYS

به دسک تاپ بروید و فایل را باز کنید تا گزارش خواب در مرورگر وب خود را ببینید.

این گزارش اطلاعاتی درباره دستگاه و باتری ، نمودار تخلیه باتری و جزئیات هر جلسه آماده به کار به شما ارائه می دهد. می توانید مدت زمان هر جلسه ، انرژی مصرف شده و مدت زمان صرف شده در حالت کم مصرف را ببینید.

در این گزارش پنج بزرگترین متخلف برای تخلیه باتری ذکر شده است ، اما این مورد را به دقت تفسیر کنید. استفاده زیاد لزوماً مشکلی ایجاد نمی کند ، زیرا این به کارهایی که در این جلسه انجام داده اید بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر به روزرسانی های ویندوز را نصب کنید ، موسیقی پخش کنید یا دستگاه های بلوتوث را بهم متصل کنید ، همه آنها به انرژی باتری کافی نیاز دارند.

نحوه بررسی یک شبکه بی سیم با استفاده از گزارش شبکه

برای دیدن تاریخچه بی سیم سیستم در سه روز گذشته می توانید گزارش شبکه بی سیم را در ویندوز 10 اجرا کنید. این یک روش خوب برای فهمیدن چگونگی استفاده از روابط شما و علت ایجاد مشکلات است.

کلیک کنید کلید ویندوز + X و موارد فوق خط فرمان (سرپرست) .

موارد زیر را در یک خط فرمان تایپ کنید:

 netsh wlan show wlanreport

با این کار فایل HTML نمایش داده می شود. برای مشاهده آن ، فشار دهید کلید ویندوز + R برای باز کردن Run ، موارد زیر را تایپ کرده و کلیک کنید باشه :

 %ProgramData%MicrosoftWindowsWlanReportwlan-report-latest.html

با این کار گزارش در مرورگر وب شما باز می شود.

نمودار در بالا خلاصه جلسات تماس موجود در گزارش است. تو می توانی روی یک نامه کلیک کنید به این قسمت خاص بروید. مناسب ترین موضوعات مواردی هستند که با رنگ قرمز ظاهر می شوند و این نشان دهنده یک خطا است.

جدول را نیز ببینید دلایل محرومیت برای فهمیدن دلیل قطع شدن شبکه. این می تواند ناشی از قطع اتصال باشد ، که خوب است ، اما مشکلات دیگر را می توان در اینجا ذکر کرد ، مانند خرابی درایور یا شبکه.

مرتبط: با Wi-Fi در ویندوز 10 مشکلی دارید؟ در اینجا نحوه رفع آن آورده شده است

نحوه تشخیص سایر مشکلات با ویندوز 10

نیازی به تهیه مداوم این گزارش های بهداشتی نیست. اگر با خطاهای مداوم روبرو شدید یا متوجه کم شدن سرعت رایانه خود شدید ، ممکن است به این دلیل باشد که سخت افزار شما به درستی کار نمی کند ، بنابراین برای شناسایی مشکل ممکن است اجرای این گزارش ها مفید باشد. به یاد داشته باشید که Windows Security در صورت بروز هرگونه مشکل مشترک بهداشتی ، به طور فعال به شما اطلاع خواهد داد.

اعتبار عکس: scanrail / Depositphotosمنبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *