NVIDIA بزرگترین نقشه سه بعدی جهان را می سازد


اعتقاد بر این است که سریعترین ابر رایانه جهان ، Perlmutter ، توسط مرکز ملی تحقیقات انرژی و محاسبات (NERSC) تأمین می شود و 6159 پردازنده گرافیکی NVIDIA A100 Tensor Core را پر می کند ، یکی از اولین پروژه های ابر رایانه برای ساخت بزرگترین نقشه سه بعدی جهان.

Perlmutter داده های DESI را پردازش می کند.

برای ایجاد بزرگترین نقشه سه بعدی جهان در جهان ، پرلماتر از داده های طیف سنجی انرژی تاریک (DESI) استفاده خواهد کرد. DESI ابزاری است که برای گرفتن تصاویر در اعماق فضا استفاده می شود و می تواند بیش از 5000 کهکشان را در یک عکس ثبت کند.

در یک پست وبلاگ NVIDIA ، این شرکت گفت که با استفاده از قدرت پردازنده های گرافیکی A100 Tensor Core NVIDIA ، محققان می توانند تصاویر شب را پردازش کنند تا بدانند دفعه دیگر به کجا می توان به DESI اشاره کرد.

پرلماتر به طور قابل توجهی سریعتر از سیستم های قبلی است:

تقسیم داده ها به یک سال انتشار ممکن است در سیستم های قبلی هفته ها یا ماه ها به طول انجامد ، اما پرلموتر باید به آنها کمک کند کار را در کمتر از چند روز انجام دهند.

انگیزه اصلی این نقشه سه بعدی “روشن کردن انرژی تاریک” است که گفته می شود پشت گسترش روزافزون جهان است. این ابر رایانه به دلیل تحقیق درباره انرژی تاریک به نام Saul Perlmutter ، برنده جایزه نوبل 2011 نامگذاری شده است.

دانشمندان همچنین قصد دارند با تجزیه و تحلیل واکنش های اتمی ، از قدرت محاسباتی پرلموتر برای تولید سوخت های زیستی و باتری بهتر استفاده کنند. طبق NVIDIA ، ابررایانه های سنتی “به سختی قادر به پردازش ریاضیات مورد نیاز برای ایجاد شبیه سازی اتم ها در عرض چند نانو ثانیه هستند.

اما با ابر رایانه جدید NVIDIA ، دانشمندان قصد دارند این کار را انجام دهند.

این برنامه برای پرلموتر ضروری است

در حالی که پرلموتر آخرین سخت افزار را دارد ، نرم افزار نیز جزئی جدایی ناپذیر از ابر رایانه است.

NVIDIA مدت هاست که بر روی هوش مصنوعی تمرکز کرده و با پرلموتر این شرکت معتقد است که برای “ابررایانه های هوش مصنوعی” به موقع مناسب است. دانشمندان بر این باورند که هوش مصنوعی نقش مهمی در پیشرفت های علمی خواهد داشت.

موضوعات مرتبط: ابر رایانه چیست؟ بهترین ابر رایانه های جهان

جنسن هوانگ ، مدیر عامل NVIDIA گفت:

توانایی Perlmutter در تلفیق هوش مصنوعی و محاسبات با کارایی بالا منجر به موفقیت در طیف گسترده ای از حوزه های علوم مواد و فیزیک کوانتوم به پیش بینی آب و هوا ، تحقیقات بیولوژیکی و موارد دیگر خواهد شد.

در این پست وبلاگ آمده است که Perlmutter از “OpenMP و سایر مدلهای محبوب برنامه نویسی NVIDIA HPC SDK که توسط سیستم استفاده می شود” پشتیبانی می کند.

این ، همراه با RAPIDS ، یک دانش علوم داده منبع باز برای GPU ها ، سرعت کشف علمی را با استفاده از داده ها به طور قابل توجهی افزایش می دهد.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *