نحوه تنظیم متغیر $ PATH در لینوکس


متغیر $ PATH جز important مهمی در لینوکس و سایر سیستم عامل های مشابه یونیکس است. لیستی از فهرست ها را تعریف می کند که حاوی بسیاری از اجراهای موجود در سیستم هستند و به پوسته می گوید که کجا باید به دنبال آن اجرایی ها بگردد.

وقتی لینوکس به تازگی نصب شده است ، دایرکتوری های موجود در $ PATH اطمینان حاصل می کنند که بیشتر برنامه هایی که اجرا می کنید بدون خطا هستند. با این حال ، ممکن است مواقعی پیش آمده باشد که بخواهید سریع اسکریپت ها یا برنامه های سفارشی را روی سیستم خود اجرا کنید.

در چنین شرایطی ، باید متغیر $ PATH را قبل از اجرای این برنامه ها به طور مناسب تنظیم کنید.

$ PATH در لینوکس چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، $ PATH یک متغیر محیطی لینوکس است که شامل لیستی از دایرکتوریهای جداشده از روده بزرگ است که پوسته لینوکس هنگام دریافت دستور یا تماس اجرایی از یک برنامه به آنها اشاره می کند.

متغیر $ PATH معمولاً پوشه هایی را شامل می شود / زباله ها و / usr / bin و / usr / local / bin ، به عنوان مدیر ارشد دو رکورد اضافی ، یعنی دریافت می کند / sbin و / usr / sbin . با این حال ، می توانید ورودی های جدیدی به متغیر $ PATH اضافه کنید تا اسکریپت ها و برنامه ها را به راحتی از دستگاه اجرا کنید ، بدون توجه به فهرست کار فعلی.

چرا می خواهید $ path تنظیم کنید؟

به طور کلی ، بیشتر برنامه هایی که روی سیستم لینوکس خود اجرا می کنید بدون نقص کار می کنند و پوسته شما هنگام اجرای آن خطایی را نشان نمی دهد. به عنوان مثال ، هنگامی که دستور ls را اجرا می کنید ، بسته بندی کننده آن را بدون خطا و بدون نیاز به مشخص کردن مسیر کامل دستور اجرا می کند.

با این حال ، هنگامی که شما نیاز به اجرای یک اسکریپت سفارشی دارید ، نمی توانید همانطور که با دستور کار کردید ، دستور exec را اعلام کنید من از قبل از. در عوض ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یا به فهرست اسکریپت بروید (از طریق یک ترمینال) و دستور را از آنجا اجرا کنید ، یا اگر می خواهید این فرمان را از هر نقطه از سیستم اجرا کنید ، مسیر مطلوب اسکریپت را به دستوری برای کمک به پوسته در یافتن آن.

مرتبط: نحوه تغییر فهرست در Linux با استفاده از دستور cd

اگرچه این دو روش به خوبی کار می کنند ، اما بسیار کارآمد نیستند و می توانند به سرعت کل روند را به یک روال کسل کننده تبدیل کنند. یک روش جایگزین (خواندن کارآمد و م )ثر) برای اجرای برنامه ها از دایرکتوری های غیر استاندارد این است که دایرکتوری منبع را به $ PATH پوسته خود اضافه کنید تا بداند کجا اسکریپت را پیدا می کند و بنابراین می تواند آن را به سرعت اجرا کند.

نحوه تنظیم متغیر $ PATH در لینوکس

بسته به آنچه که می خواهید به دست آورید – خواه یک تنظیم موقت باشد که فقط یک بار اسکریپت اجرا می شود یا قصد دارید مرتباً از اسکریپت استفاده کنید – روش های مختلفی برای افزودن فهرست به $ PATH شما وجود دارد.

1. متغیر $ PATH را به طور موقت تنظیم کنید

اگر می خواهید یک اسکریپت یا برنامه فقط در جلسه فعلی (فعال) اجرا کنید ، می توانید یک متغیر موقت $ PATH تنظیم کنید. وقتی این کار را انجام می دهید ، بدون نیاز به قرار دادن مسیر کامل آن در دستور ، اما فقط در جلسه فعلی ، می توانید این برنامه را با یک دستور از هر نقطه از سیستم خود اجرا کنید.

برای تنظیم موقت متغیر $ PATH ، ترمینال را باز کرده و از دستور زیر برای افزودن فهرست به متغیر استفاده کنید:

 export PATH=$PATH:/path/to/directory

مثلا:

 export PATH=$PATH:/home/smithy/scripts/

توجه داشته باشید که با این پیکربندی می توانید برنامه را فقط در جلسه فعال خود اجرا کنید. وقتی متغیر $ PATH خود را به طور موقت تنظیم کنید ، سیستم پس از راه اندازی مجدد رایانه ، آن را به طور پیش فرض بازیابی می کند.

2. متغیر ثابت $ PATH را تنظیم کنید

اگر برنامه ای روی سیستم خود دارید که احتمالاً مرتباً از آن استفاده می کنید ، باید همیشه متغیر $ PATH را برای آن تنظیم کنید. این اطمینان می دهد که پوسته شما حتی پس از راه اندازی مجدد سیستم ، پوشه خود را به خاطر می آورد.

برخلاف راه حل موقت ، راه اندازی $ PATH به طور مداوم شامل چندین مرحله اضافی است: انتخاب پوسته مورد استفاده شما ، ویرایش فایل پیکربندی مناسب و تنظیم متغیر $ PATH در آنجا.

برای انتخاب پوسته سیستم خود ، دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

 echo $0

شما باید نام پوسته فعال خود را به عنوان یک خروجی مشاهده کنید. در بیشتر موارد ، این پوسته Bash است ، مگر اینکه آن را به Zsh ، Ksh یا نسخه دیگری از Linux تغییر دهید.

اکنون ، بسته به پوسته ای که استفاده می کنید ، باید فایل پیکربندی آن را ویرایش کنید. در اینجا فایلی است که شما باید بر اساس پوسته خود تغییر دهید:

نام آزاد فایل پیکربندی
خرد کردن /
کیش / .kshrc
zsh / .zshrc
csh / .cshrc

در مورد پوسته های دیگر ، اسناد آنها را برای نام فایل پیکربندی آنها بررسی کنید.

پس از انتخاب فایلی که می خواهید ویرایش کنید ، مراحل زیر را دنبال کنید تا متغیر $ PATH تنظیم شود. در این آموزش ، نحوه تنظیم متغیر $ PATH در پوسته Bash را توضیح خواهیم داد.

 1. ترمینال را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید تا پرونده باز شود .bashrc . شما می توانید از هر ویرایشگر متن لینوکس به انتخاب خود استفاده کنید.
   nano ~/.bashrc
 2. برای تنظیم متغیر $ PATH از فرمول زیر استفاده کنید.
   export PATH=$PATH:/path/to/directory/
 3. فایل را ذخیره کرده و محیط پوسته فعلی را با آن به روز کنید منبع .
   source ~/.bashrc
 4. برای بررسی اینکه دایرکتوری اضافه شده است یا خیر ، دستور زیر را وارد کنید.
   echo $PATH

اگر مسیر دایرکتوری را به درستی وارد کرده باشید ، این در $ PATH سیستم شما منعکس می شود و باید بتوانید همه اسکریپت های موجود در پوشه را از هر دایرکتوری روی سیستم خود اجرا کنید.

علاوه بر این ، Linux همچنین به شما امکان می دهد متغیر $ PATH را به صورت دائمی در پیکربندی سیستم تنظیم کنید تا هر کاربر روی سیستم شما بتواند به اسکریپت های سفارشی واقع در پوشه مشخص شده دسترسی پیدا کرده و آنها را اجرا کند.

برای تنظیم $ PATH در سطح جهانی ، باید دایرکتوری را با استفاده از همان دستوری که هنگام افزودن تنظیمات موقت و دائمی استفاده کرده اید ، اضافه کنید ، اما / و غیره. / محیط یا / و غیره. مشخصات .

هر یک از این پرونده ها را باز کنید و مسیر را به فهرست اضافه کنید:

 nano /etc/environment
nano /etc/profile

$ $ در لینوکس با موفقیت تنظیم شد

با استفاده از مراحل بالا ، می توانید $ PATH را برای سیستم خود تنظیم کنید تا اسکریپت ها را در فهرست هایی جستجو کند که در غیر این صورت بررسی نشده اند.

در بیشتر موارد ، ما توصیه می کنیم که متغیر $ PATH را بر روی سیستم خود به صورت دائمی در یک پیکربندی کاربر تنظیم کنید ، زیرا از بین دو روش م mostثرترین است.

همچنین ، به خاطر داشته باشید که مگر اینکه برنامه خاصی روی سیستم خود داشته باشید که بخواهید به آن در سطح جهانی دسترسی پیدا کنید ، نیازی به تنظیم متغیر $ PATH در پیکربندی سیستم نیست. سفارش محسوب می شوند تشخیص مکان و او را پیدا کرد اگر در یافتن فهرست منبع برای افزودن به متغیر $ PATH مشکلی دارید ، لینوکس یک نجات دهنده است.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *