وقت آن نرسیده است که به لینوکس برویم؟ 12 دلیل برای ترک ویندوز


بنابراین مدت طولانی است که از ویندوز استفاده می کنید. شما این مورد را با لینوکس شنیده اید و ممکن است آن را امتحان کرده باشید ، اما هنوز آن را انجام نداده اید. شاید آخرین به روزرسانی ویندوز شما را اذیت کرده باشد و شما به طور جدی به فکر ایجاد تغییر هستید.

برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه ، امروز بیایید نگاهی به آنچه لینوکس به عنوان جایگزین ویندوز ارائه می دهد ، بیاندازیم. در اینجا برخی از بهترین دلایل اینکه چرا کاربران ویندوز باید به لینوکس روی بیاورند آورده شده است. اگر آنها شما را قانع نکنند ، او احتمالاً کاری نمی کند.

1. بدون به روز رسانی مورد نیاز است

در میان کاربران سابق ویندوز معمول است که سیستم عامل برای به روزرسانی های اجباری بسیار بزرگ فشار می آورد. آنها اغلب تجربه کاربر را با رایانه قطع می کنند و گاهی اوقات تغییرات ناگهانی و خطاهای آزار دهنده ای را به همراه می آورند که باید با به روزرسانی های اضافی رفع شوند.

در واقع ، این به روزرسانی ها اغلب برای محافظت از شما انجام می شود. اما رایانه ایمن که مدتهاست غیر قابل استفاده است چه فایده ای دارد؟ و وقتی به روزرسانی مشکلات بزرگی را برای شما ایجاد می کند چه می کنید؟ اگر کار به رایانه شما بستگی داشته باشد ، این می تواند فاجعه بار باشد.

از طرف دیگر ، لینوکس به شما امکان کنترل کامل دستگاه خود را می دهد. به روزرسانی Linux همیشه اختیاری است و قابل واگرد است. به عنوان مثال ، اگر یک هسته جدید مشکلی ایجاد کند ، همیشه می توانید به هسته قبلی برگردید یا یکی دیگر را نصب کنید.

2. لینوکس رایگان

بیشتر توزیع های لینوکس به صورت رایگان در دسترس کاربران است. برخلاف مجوز ویندوز ، مجوز Linux توزیع رایگان را امکان پذیر می کند ، بنابراین می توانید بدون پرداخت هزینه ای آن را به صورت قانونی بارگیری ، کپی و به اشتراک بگذارید.

مطمئناً ، بیشتر توسعه دهندگان لینوکس از کمک شما برای حمایت از پروژه قدردانی می کنند. آنها ساعتها از وقت آزاد خود را فدا می کنند تا لینوکس را عالی کنند. در نهایت ، شما آژانس کاری را دارید که ارزش پروژه را برای شما تعیین کند.

3. لینوکس نیازهای اساسی شما را پوشش می دهد

می توانید از لینوکس تقریباً برای تمام نیازهای اساسی رایانه با برنامه های آن استفاده کنید. این شامل مرور وب ، ایمیل ، پخش جریانی و موارد دیگر است.

مطمئناً نسخه های اصلی لینوکس را نمی توانید روی برخی از نرم افزارهای محبوب دریافت کنید ، اما بیشتر آنها ابزارهای حرفه ای مانند Adobe Photoshop و Final Cut Pro هستند. یک مصرف کننده عادی به ندرت به آنها احتیاج دارد و حتی در صورت نیاز ، معمولاً چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر به Microsoft Word نیاز دارید ، هنوز می توانید از برنامه وب Linux استفاده کنید یا چندین گزینه طبیعی را که می توانند پرونده های DOC و DOCX را باز ، ویرایش و ذخیره کنند ، انتخاب کنید.

4- امنیت لینوکس بیشتر است

هیچ سیستم عاملی کاملاً در برابر تهدیدات امنیتی مصون نیست و لینوکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال ، موارد واقعی کاربران دسک تاپ لینوکس نادر است ، زیرا بیشتر بدافزارها سرورهای لینوکس را هدف قرار می دهند تا دسک تاپ ها.

این واقعیت باقی مانده است که ویندوز به دلیل اینکه افراد بیشتری از آن استفاده می کنند ، هدف بزرگ و سودآوری بیشتری برای بدافزارها است.

همچنین یک مزیت خاص در ماهیت مدولار و سفارشی لینوکس وجود دارد: بدافزار می تواند به برخی از عناصر سیستم که ممکن است کاربر به دلیل تنظیمات شخصی غیرفعال یا حذف کرده باشد ، تکیه کند. این ، در کنار سایر ویژگی های امنیتی پیشرفته ، لینوکس را به یک مخالف بزرگ در بازی های بد تبدیل می کند.

5- لینوکس شخصی تر است

وقتی از ویندوز استفاده می کنید ، مایکروسافت برای شما یک شناسه تبلیغ ایجاد می کند و اطلاعات مربوط به استفاده شما را برای هدف قرار دادن تبلیغات پیوست می کند. این ویژگی به معافیت نیاز دارد ، بنابراین تا زمانی که گزینه دیگری انتخاب نکنید به طور پیش فرض کار خواهد کرد.

با لینوکس احترام بیشتری برای حریم خصوصی خود قائل می شوید. Linux داده های استفاده شما را ثبت نمی کند و آنها را به برخی از انبارهای داده ارسال می کند. هیچ ویژگی فرمان صوتی برای ضبط الگوهای گفتاری شما برای ایجاد برچسب صوتی وجود ندارد.

برخی از توزیع ها ممکن است از شما س askال کنند که آیا می خواهید با ارسال داده های ناشناس به توسعه دهندگان در توسعه سهیم باشید تا آنها ببینند از چه ویژگی هایی استفاده می کنید. باز هم ، این شما هستید که می خواهید به پروژه و چطور کمک کنید.

6. بدون تبلیغات درون خطی

آیا از فشار دادن Windows به محصولات مایکروسافت بر روی دسک تاپ خود خسته شده اید؟ به یاد دارید که Microsoft Edge با خطایی روبرو شد که مردم را بیش از این که Bing موتور جستجوی پیش فرض ساخت ، اذیت کرد؟ مایکروسافت همچنین بنرهای تبلیغاتی معروف را در بازی های معروف کلاسیک ویندوز مانند Minesweeper و Solitaire گنجانده است.

لینوکس هرگز این موارد خوب را به سمت شما نمی کشد. سازندگان معمولاً کالاهای پول ساز ندارند و به تبلیغات پول اعتماد نمی کنند ، بنابراین دلیلی برای پرداخت برخی از نرم افزارها یا ادغام تبلیغات در توزیع های خود ندارند.

7. لینوکس منبع باز است

هسته لینوکس و اکثر نرم افزارهای ارائه شده منبع باز هستند. این بدان معناست که کد منبع در دسترس عموم توسعه دهندگان ، کارشناسان امنیتی و هر کس دیگری است که کنجکاو است آن را بررسی کند و مطمئن شود که هیچ اثر سرگرم کننده ای ندارد. با لینوکس ، می دانید چه چیزی دریافت می کنید.

با ویندوز ، کد آن عمدتا اختصاصی است و در دسترس عموم نیست ، شما واقعاً نمی دانید که در “جعبه سیاه” مایکروسافت چه خبر است. شما باید کاملاً به یک شرکت خصوصی اعتماد کنید و بپذیرید که معنی منافع شما بیشتر است.

8. بازی لینوکس از همیشه بهتر است

لینوکس همیشه شهرت بدی در دنیای بازی ها داشته است. سازندگان بازی معمولاً پشتیبانی رسمی از لینوکس را در اولویت قرار نمی دهند ، در عوض روی Windows و گاهی macOS تمرکز می کنند.

از نظر قابلیت ها ، لینوکس بیش از ویندوز در حال رشد است. به عنوان مثال ، Steam از طریق برنامه Proton پیشرفت بزرگی در انتقال بازی های ویندوز به Linux داشته است. پروژه های دیگر ، مانند Lutris ، مشکل پیکربندی Wine و سایر ابزارهای سازگاری را از بین می برند.

9. لینوکس کامپیوترهای قدیمی را احیا می کند

بسیاری از ویژگی ها و عملکردهای ویندوز نه تنها با هزینه های مالی همراه است: آنها در ابتدا کند هستند یا به مرور زمان ناگزیر کند هستند. طولی نمی کشد که سخت افزار شما برای فرایندهای ویندوز تشنه منابع بسیار قدیمی می شود.

در این مرحله ، شما فقط چند گزینه دارید: سخت افزار خود را ارتقا دهید ، سخت افزار را جایگزین کنید یا Linux را جایگزین ویندوز کنید.

احیای رایانه های قدیمی یکی از کاربردی ترین کاربردهای لینوکس است. هسته لینوکس معمولاً کارآمدتر از ویندوز RAM و سایر منابع را مدیریت می کند. علاوه بر این ، لینوکس هرگز به نرم افزار خشونت آمیز احتیاج ندارد. تغییر به لینوکس به جای بروزرسانی ، تلفات را کاهش می دهد و از سخت افزار “قدیمی” استفاده می کند.

10. توسط سازمانها و دولتهای بزرگ پذیرفته شده است

اگر به لینوکس بروید ، در شرکت رهبران جهان و مبتکران فناوری هستید. بسیاری از سازمان ها ، چه خصوصی و چه دولتی ، از لینوکس یا در فن آوری پیشرفته خود و یا در ایستگاه های کاری روزمره خود استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، بالگرد تاریخی خلاقیت ناسا با استفاده از نسخه ای از لینوکس بر روی رایانه خود ، هواپیمایی مریخی را به پرواز درآورد. SpaceX همچنین از لینوکس برای کنترل موشک های فضایی خود استفاده می کند.

ژاندارمری فرانسه از توزیع شخصی لینوکس به نام GendBuntu استفاده می کند. هنگامی که مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز XP را متوقف کرد ، آنها به طور کامل به مشتق اوبونتو مهاجرت کردند.

به همین ترتیب ، کارمندان Google از یک توزیع مبتنی بر دبیان در ایستگاه های کاری خود به نام gLinux استفاده می کنند. اینگونه سازمانها معمولاً مقرون به صرفه بودن و استقلال از شركتهای خصوصی را عامل محرك برای رفتن به لینوكس می دانند.

11. لینوکس را می توان بسیار سفارشی کرد

اگرچه می توانید ظاهر ویندوز را تا حدی شخصی سازی کنید ، اما آزادی های خلاقانه شما همچنان محدود است.

با لینوکس ، تنها محدودیت های شخصی سازی اغلب مهارت ها و خلاقیت شما است. بسته به محیط دسک تاپ ، می توانید نوارهای وظیفه و ابزارهای خود را ایجاد کنید ، ظاهر و انیمیشن های پنجره را تغییر دهید ، آیکون ها و فونت های جدید را اضافه کنید و موارد دیگر.

یکی از ویژگی های ویندوز که ممکن است از دست دهید پشتیبانی 24 ساعته از مشتری و پشتیبانی گسترده از رایانه شخص ثالث است.

اگر در رابطه با دستگاه لینوکس خود به کمک نیاز دارید ، بهترین گزینه بازدید از انجمن زنده و فعال لینوکس ما است. هر توزیع کننده پیروان خاص خود را دارد و شما اغلب آنها را در یک سرور Discord ، یک گروه تلگرام ، یک انجمن یا همه موارد دیگر پیدا خواهید کرد. اکثر اعضا مایل به کمک به افراد نیازمند خواهند بود.

آیا نگران این هستید که شبیه یک مبتدی باشید زیرا شما یک متخصص لینوکس نیستید؟ به توزیع هایی مانند Linux Mint ، Zorin OS یا Manjaro که دوستانه و در دسترس کاربران جدید هستند ، پایبند باشید. از تالارهای پشتیبانی بدون تردید بیشتر از تالارهای Arch یا Gentoo که به سطح خاصی از مهارت و دانش پیشرفته نیاز دارند ، استقبال می شود.

بهترین دلایل برای تغییر به لینوکس

پس چه چیزی مانع شما می شود؟ بدون هزینه های مالی به حریم خصوصی ، امنیت و سرعت بیشتری دست خواهید یافت. دیگر نیازی به تحمل به روزرسانی های اجباری ، تبلیغات نفرت انگیز و سفارشی سازی محدود ندارید. لینوکس می داند که چگونه از سخت افزار شما بیشترین بهره را ببرد ، در حالی که ویندوز با گذشت زمان بزرگتر و کندتر می شود.

متوجه خواهید شد که شروع کار با لینوکس آسان است. حتی اگر مطمئن نیستید که می خواهید خداحافظی ویندوز را ببوسید ، چند روش وجود دارد که می توانید لینوکس را قبل از ارتکاب آزمایش کنید.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *