بلوتوث 5 در مقابل aptX تأخیر کم: تفاوت بزرگ چیست؟


وقتی نوبت به انتخاب هدفون بی سیم ، هدفون یا بلندگو می رسد ، دو عامل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند: کیفیت صدا و زمان پاسخگویی. دست کشیدن از روی کابل ها به این معنی نیست که شما باید کمتر از تجربه شنیدن ایده آل را بپذیرید.

اما با انواع مختلف پروتکل های داده ای که بلندگوها ، هدفون ها و هدست ها اکنون از آنها استفاده می کنند ، تشخیص اینکه کدامیک برای شما بهتر است دشوار است.

بنابراین تفاوت بزرگ بین بلوتوث 5 و aptX پایین تأخیر چیست؟ کدامیک بهتر است؟

اصطلاحات زبان تخصصی را بفهمید

برای درک تفاوت بین عملکرد سیستم های صوتی و بلندگوهای شخصی ، ابتدا باید با کلماتی آشنا شوید که متخصصان و مارک ها برای توصیف ویژگی های آنها استفاده می کنند.

تأخیر صوتی

تأخیر صوتی سرعت کاهش سرعت و همگام سازی صدا با منبع آن است که در همه موارد از بازی ها گرفته تا فیلم ها یافت می شود. زمان پاسخ غالباً بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می شود ، زیرا زمان بیشتر از آن اغلب نشان دهنده مشکلات عمده سیستم است.

تاخیر صوتی پس از بیش از 40 میلی ثانیه شروع به ظاهر شدن و از بین رفتن می کند. با این حال ، افرادی که گوش های حساس تری دارند ، گاهی اوقات می توانند سرعت کاهش تا 15 میلی ثانیه را مشاهده کنند.

کدک های صوتی

کدک دستگاه یا نرم افزاری است که وظیفه رمزگذاری و رمزگشایی جریان داده ها را برای اهداف انتقال و انتقال بر عهده دارد. کدک صوتی همان کار را انجام می دهد ، اما در رمزگذاری و رمزگشایی داده های صوتی منتقل شده تخصص دارد.

کارایی رمزگذار با رمزگذاری و رمزگشایی داده ها ، صرف نظر از کیفیت بلندگو ، در تجربه گوش دادن شما و اینکه آیا تأخیر یا تأخیری دارید ، نقشی اساسی دارد. با رمزگذاری داده ها ، کدک اندازه کلی آن را کاهش می دهد ، انتقال را در فواصل طولانی تر بدون تخلیه یا فراتر رفتن پهنای باند ، تسهیل می کند.

تاخیر کم بلوتوث 5 مایل aptX

علاوه بر کیفیت کلی بلندگوها ، تفاوت اصلی بین aptX Qualcomm Low Latency و دستگاه های صوتی بلوتوث 5 در سرعت انتقال داده و تأخیر صوتی است.

بلوتوث 5 چیست؟

بلوتوث 5 آخرین نسخه از فناوری داده های بی سیم است. این یک ویژگی است که به دستگاه ها اجازه می دهد بی سیم متصل شوند به شرط اینکه دارای معیارهای خاص هویت و دامنه باشند. همچنین نسبت به بلوتوث 4.2 از انرژی بسیار کمتری استفاده می کند.

بلوتوث فقط در هدفون و بلندگو استفاده نمی شود ، شما می توانید آن را در ساعت های هوشمند و تلفن های هوشمند گرفته تا تبلت ها و حتی دستگاه های ورودی مانند صفحه کلید و ماوس پیدا کنید.

در مقایسه با نسخه قبلی خود ، بلوتوث 5 داده را دو برابر سریعتر انتقال می دهد و چهار برابر بلوتوث 4.2 دارد. سرعت 5 بلوتوث برای انتقال داده تا 2 مگابیت در ثانیه. از نظر تأخیر ، بدترین حالت 40 میلی ثانیه است. در شرایط ایده آل ، درجه تأخیر به 20 میلی ثانیه کاهش می یابد.

تاخیر کم کدک aptX کوالکام چیست؟

aptX Low Latency آخرین نسخه aptX کوالکام است که به معنی فناوری پردازش صدا است. با این وجود ، در حالی که سایر رمزگذاران کوالکام از فناوری توسعه یافته خود استفاده می کنند ، aptX Low Latency در واقع از جدیدترین فناوری بلوتوث برای اتصال دستگاه شما به بلندگو استفاده می کند.

کوالکام تبلیغ می کند که aptX Low Latency آن را در حدود 40 میلی ثانیه شکست می دهد. با این حال ، به یاد داشته باشید که سرعت پاسخ پذیری عمومی به نوع صوتی که گوش می دهید بستگی دارد.

به عنوان مثال ، تأخیر تا 100 میلی ثانیه برای بازی ها ، گوش دادن به کنسرت و موسیقی با صدای بلند قابل قبول است. اما در مورد نواحی دقیق تر ، مانند گفتار مستقیم ، سطح بهینه از 20 میلی ثانیه تا 40 میلی ثانیه است.

ممکن است به هر دو نیاز داشته باشید

چه به دنبال بلندگوهای بی سیم برای جلسات بازی خود باشید و چه برای ایجاد و تولید موسیقی خود ، هدفون های مناسب برای شما می توانند بر این اساس تغییر کنند. به طور کلی ، انتخاب بلندگوهای مناسب مربوط به سطوح قابل قبول تأخیر صدا ، کیفیت صدا و مصرف برق است.

اعتبار تصویر: Ritupom Baishya / Unsplashمنبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *