بهترین راه برای محافظت از ارز رمزنگاری شده شما چیست؟


ذخیره سازی امن ارزهای رمزنگاری شده برای بازرگانان و سرمایه گذاران از هر سطح مهارت بسیار مهم است.

طبق گفته های شرکت ارز رمزنگاری Chainalysis ، حدود 20٪ از کل بیت کوین های موجود برای همیشه از بین می روند. داستان کیف پول های گمشده ، گمشده ، فراموش شده و حتی سرقت شده در جامعه ارزهای رمزپایه رایج است و زیان های آنها از چند دلار تا بیش از 200 میلیون دلار است.

برای این منظور ، بیایید به مبحث ذخیره سازی ارزهای رمزپایه و همچنین دو اصطلاح رایج در اکوسیستم ذخیره سازی ، یعنی کیف پول های سرد و گرم بپردازیم.

دقیقاً “نمونه کارها” برای ارز رمزپایه چیست؟

اگر در گذشته با ارزهای رمزپایه تجربه داشته اید ، ممکن است درباره کیف پول هایی که به عنوان بخشی از برنامه حاوی رمزهای دیجیتالی شما توصیف شده اند ، شنیده باشید. با این حال ، این دور از واقعیت است. کیف پول های رمزنگاری شده نه تنها رمز ارز شما را در دستگاه محلی ذخیره نمی کنند ، بلکه لازم نیست دیجیتال یا مبتنی بر نرم افزار باشند.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم مبتنی بر فناوری بلاکچین است که به سادگی توصیف پیچیده ای از یک دفتر خاطرات یا کتاب است.

این بدان معناست که کلمات “سکه” یا “توکن” اندکی بیشتر از انتزاعی هستند که برای بیشتر به نظر رسیدن ارزهای رمزنگاری شده برای کاربر نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدایی ترین سطح ، این شبکه ها به سادگی معاملات را ردیابی می کنند ، که به نوبه خود به همه این امکان را می دهد که بفهمند چه تعداد واحد ارزی در حال حاضر داشته و چه هزینه کرده اند.

خود کتابها البته جدید نیستند. این قرن ها به عنوان وسیله ای برای حسابداری تجارت بین افراد وجود داشته است.

با این حال ، بیت کوین اولین کتاب دیجیتالی در نوع خود بود که مفهوم بی اعتمادی را معرفی کرد. این ویژگی به این معنی است که برای پیگیری میزان پول خود دیگر لازم نیست به مالک یا مدیر دفتر حساب اعتماد کنید. در عوض ، شبکه به طور کلی از قانونی بودن و گزارش معاملات در همه زمان ها اطمینان حاصل می کند.

بنابراین این چه ارتباطی با اوراق بهادار ارز رمزنگاری شده دارد؟ کمی وقف کنید. نقش واقعی کیف پول به جای استفاده به عنوان یک مرکز ذخیره سازی نشانه ، تأیید اعتبار حضور شما در شبکه بلاکچین است.

هر کیف پول دارای مجموعه ای از کلیدهای عمومی و خصوصی است. برای دریافت ارز رمزپایه ، کلید عمومی خود را به جهانیان می دهید. سپس ، پس از اینکه شبکه تعادل مثبتی برای نام شما ثبت کرد ، می توان از کلید مخفی و کلید خصوصی کیف پول برای آغاز یک معامله جدید استفاده کرد.

کافی است بگوییم که کلید خصوصی کیف پول شما تنها چیزی است که از دسترسی یا سرقت ثروت رمزپایه شما از هر بازیگر بدخواه جلوگیری می کند. به همین دلیل فناوری های مختلفی برای ذخیره کلیدهای امن و خصوصی وجود دارد. به طور کلی ، آنها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: کیف پول گرم و کیف پول سرد.

کیف پول گرم در مقابل کیف پول سرد: راحتی یا ایمنی؟

عامل اصلی متمایز کننده این دو نوع کیف پول این است که کیف پول گرم روی دستگاهی قرار دارد که دائماً به اینترنت متصل است ، در حالی که کیف پول سرد به صورت آفلاین برای همیشه زندگی می کند.

کیف پول گرم راحت

به عنوان مثال یک کیف پول بیت کوین رومیزی معمولی مانند Electrum در نظر بگیرید. وقتی برنامه را برای اولین بار بارگیری و اجرا می کنید ، به طور خودکار مجموعه ای از کلیدهای خصوصی و عمومی برای شما تولید می شود. سپس پرونده کیف پول در جایی از هارد دیسک محلی شما ذخیره می شود و به شما امکان می دهد در آینده به آن دسترسی پیدا کنید.

با این حال ، گذاشتن کیف پول روی رایانه میزبان بسیار خطرناک است. سناریویی را تصور کنید که در آن شما بطور ناخواسته بدافزار را بارگیری می کنید یا دسترسی فیزیکی به دستگاه خود را از دست می دهید. در هر دو مورد ، مهاجم بالقوه فقط باید یک فایل را از رایانه شما کپی کند تا به کل موجودی ارز رمزنگاری دسترسی پیدا کند.

در حالی که امروزه بیشتر کیف پول ها ، از جمله Electrum ، مکانیسم های امنیتی قوی از رمزگذاری قوی گرفته تا قابلیت های چند امضایی را ارائه می دهند ، اما هیچ رازی نیست که یک سوit استفاده می تواند رمزنگاری شما را به خطر بیندازد.

کیف پول های موبایل که بیشتر در معرض ضرر و سرقت هستند نیز همین است. با این حال ، هم اندروید و هم iOS از جعبه های شن برای محافظت از داده های برنامه استفاده می کنند. این بدان معناست که احتمال خواندن کلید خصوصی شما توسط بدافزار در تلفن های هوشمند کمتر از رایانه های رومیزی است.

کیف پول سرد بی خطر است

اگر به دنبال بهترین امنیت هستید ، کیف پول های سرد به طور خاص برای جدا شدن از دنیای خارج – از نظر جسمی و الکترونیکی – طراحی شده اند.

ساده ترین کیف پول سرد شامل نوشتن کلید خصوصی خود بر روی یک کاغذ و حذف تمام اطلاعات الکترونیکی مربوط به آن است. از آنجا که کلیدها اغلب طولانی و پیچیده هستند ، بیت کوین سیستمی را پیاده سازی کرده است که کلید شما را به 12 یا 24 کلمه انگلیسی معروف به عنوان seed تبدیل می کند. تا زمانی که کلمات را به خاطر بیاورید یا آنها را به ترتیب صحیح بنویسید ، کیف پول شما قابل بازیابی و دسترسی است.

از آنجا می توانید چندین کپی از کلیدهای خود بسازید و آنها را در مکان های امن ذخیره کنید که فقط شما می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. البته ، کیف پول شما با یک رمز ورود اضافی محافظت می شود ، در هر صورت.

کیف پول های سخت افزاری: موقعیت میانه مبارک

در حالی که کیف پولهای داغ به دلیل اتصال مداوم اینترنت در معرض خطر هستند ، کیف پول های سرد ناخوشایند هستند زیرا هیچ مکانیزمی برای انتقال پول شما فراهم نمی کنند.

برای رفع این معضل ، صنعت ارزهای رمزپایه کیف پول های سخت افزاری ایجاد کرده است – دستگاه های الکترونیکی ویژه ای که برای ذخیره کلیدهای خصوصی شما طراحی شده اند و اطمینان حاصل می کنند که فقط شما می توانید معاملات را شروع کنید.

بیشتر کیف پول های سخت افزاری مشابه درایو فلش USB هستند. برای تنظیم یکی ، معمولاً از نرم افزار یا برنامه همراه استفاده می کنید و مجموعه جدیدی از کلیدها را ایجاد می کنید. تنها با اتصال کیف پول سخت افزاری به لپ تاپ یا تلفن هوشمند می توان به این کلیدها دسترسی پیدا کرد. به عبارت دیگر ، کلید خصوصی هرگز ذخیره نمی شود ، کپی یا به رایانه منتقل نمی شود – ایجاد انزوای کامل از شبکه.

این دستگاه ها از نظر امنیت تقریباً یکسان با کیف پول کاغذی کار می کنند. تنها راه دستیابی به ارز رمزنگاری شده شخص دزدیدن دستگاه و دسترسی به حافظه داخلی است. با این حال ، تمام کیف پول های سخت افزاری یک فرصت کوچک و ناچیز را برای استفاده از طریق رابط نرم افزار خود دارند – مهم نیست که معماری اصلی چقدر مقاوم در برابر زره باشد. از این گذشته ، هیچ چیز قابل نفوذ نیست.

راه حل عملی

بهترین اقدام برای هر کاربر جدی ارز رمزنگاری شده تقسیم دارایی های خود بین کیف پول های سرد و گرم است. اگر معمولاً معامله می کنید ، ممکن است کیف پول گرم گزینه بهتری برای بیشتر ثروت شما باشد.

از طرف دیگر ، اگر می خواهید ارز رمزنگاری شده خود را برای مدتی حفظ کنید ، ممکن است محلول سردخانه بهتر کار کند. اگر تمایل زیادی دارید حتی می توانید کیف پول سخت افزاری خود را با Raspberry Pi ایجاد کنید.

هر کدام را که انتخاب کردید ، حتماً کلید خصوصی یا عبارت mnemonic خود را یادداشت کنید تا مطمئن شوید کیف پول خود را قفل نکرده اید چند سال است.

اعتبار تصویر: Max Saeling / Unsplashمنبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *