چگونه فایلها و اسناد گمشده یا گمشده را در ویندوز پیدا کنیم


از دست دادن پرونده یا جایگزینی آن جالب نیست. در عرض چند ثانیه ، چند روز یا حتی چند هفته از تولد می تواند ناپدید شود. قبل از گسترش وحشت ، بیایید بهترین روش های بازیابی پرونده های از دست رفته را بررسی کنیم.

این چطوری کار میکنه؟ در واقع ، این بسیار آسانتر از آن است که شما فکر می کنید – و راه های بازیابی پرونده های از دست رفته نیز پیچیده نیستند.

1. قبل از ذخیره فایل ، مسیر فایل را بررسی کنید

اغلب وقتی افراد روی آن کلیک می کنند فایل ها وحفظ در Microsoft Excel یا Word ، روی دکمه کلیک کنید صرفه جویی روی پنجره ذخیره به عنوان بدون اینکه به مسیر پرونده در بالای صفحه نگاه کنید.

لحظه بسته شدن این پرونده ، به زودی منقضی می شود. بدون تعیین محل ذخیره فایل ، نمی دانید بعداً کجا بروید تا آن را باز کنید.

خوشبختانه روش هایی برای یافتن این پرونده وجود دارد ، اگرچه دقیقاً به خاطر نمی آورید کجاست.

2. آخرین اسناد یا مدارک

یکی از ساده ترین راه های بازیابی این پرونده بازگشایی برنامه و بررسی لیست پرونده های اخیر است.

اگر از یک محصول مایکروسافت آفیس برای ذخیره فایل استفاده می کنید ، 25 مورد از جدیدترین پرونده های ذخیره شده در هنگام باز کردن برنامه را پیدا خواهید کرد.

یا می توانید کلیک کنید پرونده> باز کردن> آخرین اسناد .

اگر پرونده را اخیراً ذخیره کرده باشید ، به احتمال زیاد در این لیست ظاهر می شود.

با این حال ، اگر مدتی گذشت و به دنبال یک فایل قدیمی هستید که ذخیره کرده اید اما نمی توانید آن را پیدا کنید ، باید راه حل های دیگر را جستجو کنید.

3. ویندوز را با نام جزئی جستجو کنید

گزینه بعدی شما جستجوی ویندوز است. این درصورتی امکان پذیر است که حداقل چند کاراکتر اول نام فایل را به خاطر بسپارید.

برای انجام این کار ، کلیک کنید نوار جستجوی منو را شروع کنید و شروع به تایپ نام فایل کنید. تا جایی که به خاطر دارید ، با حروف اول شروع کنید.

این پرونده باید در لیست فایلهای زیر نتایج جستجو ظاهر شود.

اگر می توانید بخشی از نام فایل را به خاطر بسپارید ، این راه حل ایده آل است. اما حتی اگر نمی توانید ، نگران نباشید. هنوز گزینه های بیشتری برای یافتن این پرونده وجود دارد.

4. جستجو با پسوند

با جستجوی نوع پسوند نیز می توانید فایل را پیدا کنید. به عنوان مثال ، اگر می دانید یک سند Word را در جایی ذخیره کرده اید ، به دنبال “doc” باشید. یا اگر یک فایل Libre است ، به دنبال “odt” باشید.

اگر پرونده را اخیراً ذخیره کرده باشید ، در نتایج جستجو در زیر نشان داده می شود بهترین مسابقه .

به هر حال ، این نیز با کورتانا (یا شاید بهتر) مخصوصاً برای اسناد کار می کند. اگر روی نماد Cortana در نوار وظیفه کلیک کنید ، اکنون لیستی از فعالیتهای اخیر خود را در زیر مشاهده خواهید کرد به جایی که متوقف شده اید بروید .

اگر پرونده را فقط ذخیره کرده اید ، باید در اینجا نمایش داده شود. با این وجود می توانید با کلیک بر روی آن جستجو کنید مدارک در بخش من به دنبال .

نام فایل را تایپ کنید و باید در زیر نتایج جستجوی Cortana نشان داده شود.

هنوز هم ممکن است مواردی باشد که شما پرونده را برای مدت طولانی ذخیره کرده اید و نتایج شامل پرونده نمی شود. یا ممکن است فایل را با برنامه غیر مایکروسافت ذخیره کرده باشید و پسوند را به خاطر نمی آورید.

هرچه باشد همه چیز خوب است. هنوز گزینه های دیگری برای یافتن این پرونده دارید.

5- File Explorer را براساس تاریخ تغییر جستجو کنید

اگرچه پرونده را مدتها پیش ایجاد کرده اید ، اما با تمرکز بر دوره زمانی مربوطه می توان آن را پیدا کرد.

اگر می دانید ماه گذشته پرونده را در جایی ایجاد کرده اید ، می توانید با استفاده از این معیار آن را پیدا کنید.

  1. باز کن جستجوگر فایل و روی جعبه Find Files در گوشه بالا سمت راست پنجره کلیک کنید.
  2. پیدا کردن تاریخ تغییر کرد ، سپس مدت زمانی را که می خواهید جستجو کنید انتخاب کنید.

انتخاب چیزی مانند دیروز یا هفته گذشته برای نمایش هر فایلی که در این بازه زمانی اصلاح کرده اید.

اگر شانس خوب باشد ، پرونده شما در لیست ظاهر می شود. اما این بستگی به میزان یادآوری هنگام ایجاد پرونده دارد.

اگر به خاطر نمی آورید آخرین بار در چه زمانی پرونده اصلاح شده است ، گزینه دیگر جستجوی محتویات پرونده است. این می تواند جمله ای باشد که شما به یاد داشته باشید که آن را نوشته اید ، یا عنوان یا عنوانی است که می دانید بخشی از سند است.

برای انجام این کار ، در بخش فهرست کلیک کنید جستجو کردن ، کلیک گزینه های پیشرفته و فعال کنید محتویات پرونده .

اکنون وقتی کلمه یا عبارتی را در جعبه جستجو در گوشه سمت راست بالای پنجره وارد می کنید ، محتویات فایل ها را فیلتر می کند تا آنها را پیدا کنید.

فقط بخاطر داشته باشید که پردازش جستجو برای محتوای یک فایل ممکن است کمی بیشتر طول بکشد ، بنابراین برای نمایش در لیست باید به نتایج جستجو زمان دهید.

6. سطل آشغال را بررسی کنید

به احتمال زیاد یکی از راه حل های فوق برای شما مفید خواهد بود. در بدترین حالت ، وقتی چیزی ظاهر نمی شود ، آخرین گزینه جستجو می تواند پرونده را راه اندازی کند.

با کمال تعجب ، مردم به طور تصادفی پرونده ها را حذف می کنند. پرونده ممکن است به طور تصادفی بالای نماد سطل آشغال روی دسک تاپ شما افتاده باشد. یا شاید روی پرونده کلیک راست کنید تا نام آن را تغییر دهید یا یک میانبر ایجاد کنید و انتخاب کنید حذف در عوض به طور تصادفی

به هر دلیلی که باشد ، همیشه ایده خوبی است که سطل آشغال را دوباره بررسی کنید تا پرونده گمشده را بررسی کنید. برای انجام این کار ، به دسک تاپ ویندوز رفته و کلیک کنید ازدواج بالا کلمه عبور زباله ها .

اگر نام پرونده را به یاد داشته باشید ، می توانید این پرونده ها را اسکن کرده و پیدا کنید.

اگر نام پرونده را نمی دانید ، می تواند به شما بدهد سایت اصلی یا تاریخ حذف شد برخی از افکار در مورد اینکه آیا این پرونده مناسب است

7. پرونده های مخفی را پیدا کنید

فایل پنهان در ویندوز هر فایلی است که شامل یک موضوع مخفی باشد. برخلاف فایلهای معمولی که می توانید در Windows Explorer مشاهده کنید ، پرونده پنهان “نامرئی” است.

بیشتر پرونده هایی که حالت مخفی دارند ، پرونده های سیستم هستند و بنابراین برای عملکرد صحیح سیستم عامل ضروری هستند. پرونده های شما ممکن است به اشتباه پنهان شده باشند. در اینجا چگونگی اطمینان از این موضوع وجود دارد یا خیر:

  1. باز کن جستجوگر فایل .
  2. کلیک نشان دادن .
  3. اکنون یک قسمت را انتخاب کنید اشیا hidden پنهان از آنجا.

با این کار تمام پرونده های مخفی در Explorer نشان داده می شود. اگر هنوز نمی توانید پرونده های گمشده خود را پیدا کنید ، به آخرین نکته بروید.

لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از پرونده های سیستم ویندوز به دلیلی پنهان هستند – برای جلوگیری از آسیب دیدن تصادفی سیستم عامل. اگر فایل گمشده را پیدا نکردید ، بهتر است تنظیمات فایل مخفی را در سطح سیستم بازیابی کنید.

8. پرونده ها را از نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگر همه روش های بالا را امتحان کرده اید و هنوز نمی توانید پرونده های از دست رفته خود را پیدا کنید ، به احتمال زیاد آنها حذف شده اند. دلایل زیادی می تواند رخ دهد: خاموش شدن ناگهانی ، بدافزار تقلبی و غیره

البته برای بازیابی پرونده های خود ابتدا باید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر به فکر تهیه نسخه پشتیبان نیستید ، نگران نباشید ، ممکن است سیستم شما پشت صحنه پشتیبان گیری خودکار برای شما انجام داده باشد.

یکی از این روش های بازیابی سیستم را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید پرونده های خود را پیدا کنید.

بازیابی سیستم را انجام دهید

بازیابی موفقیت آمیز سیستم ، سیستم شما را به نقطه ای از زمان ، به نام نقطه بازیابی سیستم ، برگرداند که همه چیز به خوبی کار می کند.

  1. در منوی شروع نوار جستجو را تایپ کنید بازیابی سیستم و کلیک کنید یک نقطه بازیابی ایجاد کنید .
  2. پیدا کردن یک نقطه بازیابی متفاوت انتخاب کنید و بازیابی کنید سیستم خود را به یک نسخه قدیمی تر

با این کار سیستم شما به حالت شناخته شده قبلی باز می گردد که در آن پرونده های شما گم نشده اند.

پرونده را با سابقه پرونده بازیابی کنید

اگر پرونده گمشده شما قبلاً پشتیبان تهیه شده بود ، می توانید آن را از طریق File History پیدا کنید.

  1. که در نوار جستجوی منو را شروع کنید ، نوع بازیابی پرونده و انتخاب کنید با استفاده از File History پرونده ها را بازیابی کنید .
  2. پرونده ها و نسخه های مختلف آنها را پیدا کنید.
  3. کلیک بهبود برای بازگرداندن پرونده به محل اصلی خود. همچنین می توانید آن را در جای دیگری ذخیره کنید کلیک راست بازیابی و گزینه ای را انتخاب کنید بهبودی از .

توجه داشته باشید که اگر قبلاً سابقه پرونده را پیکربندی نکرده باشید ، پنجره “No file history found” دریافت خواهید کرد ، به این معنی که این گزینه برای شما کار نمی کند.

هنگام از دست دادن یا جایگزینی پرونده ها مراقب باشید!

امیدواریم یکی از این نکات برای شما مفید واقع شده باشد. اولین خط دفاعی شما در برابر این اتفاق ، یادداشت برداری ذهنی است تا همیشه در هر پنجره ای که یک پرونده را ذخیره می کنید ، منوی کشویی را از نظر محل دایرکتوری بررسی کنید. قبل از کلیک بر روی دکمه ذخیره حتما مسیری را که می خواهید فایل طی کند مشخص کنید!

حتی اگر با این نکات نمی توانید پرونده ها را پیدا کنید ، همه چیز تاریک و غم انگیز نیست. به لطف Windows File Recovery و سایر نرم افزارهای بازیابی ، روشهایی وجود دارد که می توانید فایلهای از دست رفته و حذف شده را بازیابی کنید.منبع

Author: terem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *